Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациенти срещу решения на НЗОК

Здравеопазването с повече пари през 2018 година.

Твърдения на правителството, които пациентските организации не приемат като добра новина. Нещо повече – твърдят, че Надзорният съвет на НЗОК е подписал смъртната присъда на пациентите и на българското здравеопазване.

Надзорният съвет на НЗОК стана орган, който решава кой да лекува и кой не. На последното заседание бяха приети две ужасяващи точки спрямо всеки български гражданин, който ще стигне до здравната система. Това са – мораториум върху новите лекарства и новите терапии, които могат да влязат през 2018 година. Другото решение е да не се открива нищо ново като дейност, това заяви в интревю за Радио Пловдив Иван Димитров, председател на Федерация „Български пациентски форум“.

Засегнати ще бъдат пациентите с хронична лимфоцитна левкемия, с идиопатичната белодробна фиброза, с остра лимфобластна левкемия, с умерено тежък до тежък активен ревматоиден артрит, с хормонално позитивен/ ХЕР-2 негативен метастатичен рак на млечната жлеза, пациенти с неоперабилен или метастазирал меланом с BRAF V600 мутация, пациенти с бъбречен ангиомиолипом, пациенти с астма и пациенти с недребноклетъчен рак на белия дроб.

От години говорим за необходимостта от реформа в здравеопазването. За съжаление – думата „реформа“ се опорочава от политиците, защото те са с мандатно мислене. И пез последните 25 години здравеопазването се влошава, коментира Димитров. Той допълни, че пациенти и лекари ще внесат искане до бюджетната парламентарна комисия, а основното искане е да не се приеме документа, който е изготвен от НЗОК.

За оставката на професор Николай Петров

Трябва да се извърши проверка по този случай. Ако твърденията се потвърдят, професор Петров трябва да поеме своята отговорност, смята Димитров.

Цялото интервю с Иван Димитров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39