Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп върна САЩ в Азия, но губи глобалното си лидерство

Проф. Нако Стефанов е доктор на философските науки, д-р по история, японист и изследовател на Източна Азия - Китай, Корея и Япония, специалист по управление. 

Той коментира дългата визита на Доналд Тръмп в Азия, както и новината, че няма да има среща между американския и руския президент във Виетнам. Според руските коментатори Тръмп се страхува от разговора с Путин, американците твърдят обратното. Според тях Русия и Иран са страни, които представляват опасност за света и това е причината за отказа за среща с Владимир Путин във ВиетнамТази среща можеше да помогне за решаването на проблемите в Сирия, Корейския п-в, Украйна. Така тези проблеми ще останат недискутирани. 

Според проф. Стефанов визитата на Тръмп в Източна Азия и специално в Китай демонстрира връщането на САЩ в Азия, една политика, която беше започната от времето на Хилъри Хлинтън, когато беше държавен секретар. Си Дзинпин посрещна американския президент с изключителни фанфари, така беше и в Южна Корея. Но въпреки разговорите и сделките има фактори, които ще пречат за отваряне на друг тип сътрудничество. Стойността на сделките, подписани в Китай са за 243 милиарда долара, но това не е голяма сума за икономиките на тези страни.

Той цитира американски анализатори, които смятат, че се върви към смяна на караула в глобален мащаб, като Китай постепенно ще  измести САЩ като лидер. В икономически план това вече се случи, във финансовия сектор процесите текат. Китай обяви, че вече ще купува нефт в йоани,  а не в долари, което е силата на САЩ в момента. Затова противоречията между двете страни остават .

Проф. Нако Стефанов твърди, че между САЩ и Северна Корея текат преки преговори. Там проблемът продължава да бъде много сериозен, още повече че САЩ съсредоточиха много сили. Военно решение на този проблем, обаче, ще доведе до гигантска хуманитарна катастрофа. Опасността от война обаче не е избегната.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очакваме подкрепа от ОбС, за да решим хаоса с тротинетките

Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни.   Пет години след като държавата..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Тръгва национален поход по стъпките на Хаджи Димитър

За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“  ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му.  Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода.  Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..

публикувано на 31.07.25 в 11:10

Тази година надхвърлихме и най- лошите прогнози за пожарите

В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..

публикувано на 31.07.25 в 10:54

България става страна дестинация за трафик на хора

В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни.  Според  Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..

публикувано на 30.07.25 в 10:43
Снимката е илюстративна

Юристи и психолози с безплатни консултации в Кризисен център

Общественици, юристи, психолози, икономисти и инженери обединиха усилия в помощ на хора, изпаднали в беда. Това, което ги обединява е създаденият от тях Кризисен център в район Северен. Помощ в него могат да потърсят хора, които имат нужда от финансова или правна консултация, но също така и от психологическа подкрепа.   Инициатор за..

публикувано на 30.07.25 в 09:15