Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оборудването за АЕЦ "Белене" да стане VII блок на "Козлодуй"

Снимка: БГНЕС

Докладът на БАН проиграва различни сценарии, при които може да се строи АЕЦ "Белене". 

Най-жизнеспособният е този, при който цената е под 10,5 млрд.евро, при капитал по-голям или равен на 70%/30% привлечен към собствен капитал и лихва под 4,5%. 

Като възможен сценарий се описва този за дължавно участие плюс руски заем по модела на унгарската "Пакш".

След замразяването на проекта руската компания "Росатом" осъди България да заплати вече произведеното оборудване по проекта, което е на стойност от близо 1,2 милиарда лева. Отделно са налети над 1,5 милиарда в площадката на централата, за чието изграждане има разрешителни от ЕК.

По темата - разговор с Иван Хиновски, енергиен експерт, за правилата "плюс" и "минус" за нова АЕЦ в България.

Продължавам да съм убеден, че това проучване на БАН не е достатъчно задълбочено, за да докаже, че АЕЦ "Белене" ни е необходима, заяви енергийният експерт в интервю за Радио Пловдив.

Хиновски посочи, че в доклада на БАН липсват всички други алтернативи за реализирането на такъв проект. Не е отчетен хидроенергийният капацитет на страната, няма възможностите на построяване на нови ТЕЦ-ове, на паро-газови централи и т.н. 

Това не е проучването, което от нас ще иска Европейската комисия. Това е изключително скъп проект за нашия бюджет и за нас това е излишен и вреден за българската икономика проект, заяви експертът.

Не знаем колко ще струват някои много важни части на АЕЦ, които зависят от Росатом. Не можем да вземем решение възоснова само на допускане. Това е непрофесионален подход, подчерта Хиновски. 

Даденото до момента е дадено! България трябва да анализира това, което би могло да бъде вложено оттук-нататък. Важно е да се направи анализ от международен експерт, заяви Иван Хиновски.

Той анализира и унгарската атомна централа Пакш, която страната разчита да построи с кредит от Росатом. Този кредит от 10 млрд. на около 4,7 % лихва трябва да се разсрочи за 60 години, за да бъде ефективен. Т.е. проектът се оказва тежко натоварващ бюджета на Унгария, която обаче има нужда от това, защото изведе от експлоатация 4 реактора, обясни експертът. 

България няма нужда от това, защото дори имаме свръхмощност през последните години. Има и редица неанализирани възможности - никой не отчита възобновяемите енергийни източници, които може да се окажат много по-евтини, каза още Иван Хиновски. 

АЕЦ "Белене" ще доведе по-скоро до поскъпване на тока в страната през следващите години, заяви още енергийният експерт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45