България е на първо място в Европейския съюз по детско тютюнопушене и на второ, след Гърция, по тютюнопушене на възрастното население. А това е основната причина за заболяване от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
По предизвикана смъртност тя е на второ място след инсултите, от нея всяка година умират 3,3 милиона души, сочат данните на Световната здравна организация. В Европа ежегодно от тази болест умират 300 000 души - колкото жертвите от три атомни бомби над Хирошима.
Затова пациенти и здравни институции в България се обединяват в националната кампания „Дишам свободно“, чиято цел са контролът, лечението и превенцията на хроничните белодробни заболявания. Амбицията е програмата да се осъществи по време на българското председателство на съвета на Европейския съюз през 2018 година. Ще бъдат организирани кампании по застъпничество, които да информират за огромната здравна и социална тежест на този вид заболявания, съобщи в Пловдив Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергия и хронична обструктивна белодробна болест.
4,3 % от хронично болните здравно осигурени пациенти в Пловдивска област страдат от хронична обструктивна белодробна болест. До края на октомври тази година инхалаторно лечение са получили 7 536 души в областта, а това струва на здравната ни система 4 милиона 286 хиляди лева, съобщи Иван Деспотов от РЗОК-Пловдив.
Близо 50 % от всички пациенти в Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги“ страдат от хронична обструктивна белодробна болест, за жалост жените бързо се „еманципират“ към нея заради тютюнопушенето, съобщи началникът на клиниката доц. Владимир Ходжев. Той подчерта, че България е единствената държава в ЕС, която не реимбурсира закупуването на апарати за домашна кислородотерапия, чиято стойност е между хиляда и две хиляди лева.
Друг голям проблем е липсата на регистър на това заболяване в България, а той е основа на здравната политика за лечение на болестта, посочи доц. Ходжев.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..