Темата за животоспасяващите лекарства и достъпа на болните до тях е винаги много чувствителна. Вече дни наред се коментира и решението на НЗОК за мораториума върху иновативните лекарства, които се заплащат от фонда. Въпреки, че и лекари и пациентски организации определиха решението като неправилно и ограничаващото правото на лечение на болните, предложението бе одобрено от Парламентарната здравна комисия и предстои да бъде гласувано вече в пленарна зала. Единствената промяна, която бе направена между двете разгледаждания в комисия бе мораториумът да не се отнася за генериците.
Днес в столицата, своето несъгласие с това решение и готвената промяна в лекарствената политика , изразиха десетки болни, които протестираха срещу предложението на НЗОК. Протесът бе организиран от пациентската организация "Федерация Български пациентски форум“.
Около 15 нови лекарства се очакваше да бъдат включени през 2018 година за заплащане от касата,сред които са белодробна фиброза, рецидивирал рак на гърдата, левкемии два вида - доста сериозни и тежки заболявания, биологични медикаменти за ревматологични заболявания и лекарства след трансплантации, обясниха от пациентската организация "Федерация Български пациентски форум". Те обаче няма да достигнат до болните българи. Държавата ще заплаща най-евтиния медикамент. Ако човек иска да си продължи лечението, с което досега се е лекувал и има ефект от неговото лечение, ще трябва да си доплаща. Замяната на лекарствата в цяла Европа се случва само и единствено по медицински предназначения, когато лекарят е видял, че даденият медикамент не върши работа. Боряна Ботева е председател на организацията на пациентите с ревматологични заболявания, самата тя страда от болестта на Бехтерев и е притеснена от наложената забрана.
Федерацията на българския пациентски форум внесе по-рано писма до няколко посланици в България с молба за подкрепа. От федерацията смятат, че промените не само застрашават живота и здравето на хората с хронични заболявания в България, но и нарушават Конституцията. Регионалният представител на организацията за Пловдив Цветелина Кулина чака трансплантация на бъбрек и също се тревожи от решението на касата.
Още преди месец от Центъра за защита правата в здравеопазването също изразиха тревога от идеята да бъде въведен мораториум. Тодор Петров, пловдивският кординатор и също така пациент с хронично заболяване смята, че това решение е нецелесъобразно.
Управителят на касата проф. Камен Плочев коментира преди дни, че мораториумът цели да се даде възможност на системата „да отдъхне”. Въпросът е за чия сметка.
Репортаж по темата може да чуете в прикачения звуков файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..