Визита на толкова високо ниво, за първи път в двустранните отношения – така се определя посещението на българска делегация на високо равнище в Саудитска Арабия, водена от министър-председателя Бойко Борисов.
На първо място, за отбелязване е участието присъствието в делегацията на последният български монарх и бивш републикански премиер Симеон Сакскобургготски, отбелязва пред Радио Пловдив проф. Нина Дюлгерова, историк и експерт по международни отношения.
Той, Сакскобургготски, може да се разглежда като логична трансмисия в бъдещите двустранни отношения, тъй като е представител на монархическа династия, при това тясно свързана с региона, по време на неговото изгнанничество, смята проф. Дюлгерова. По думите и, това в тези среди има голямо значение.
Участието на Красимир Каракачанов в делегацията пък може да се тълкува без съмнение – като представител на военните среди, които искат да продават, а не да купуват оръжие. При това положение се отива „на крака“, както и го правим, обяснява Нина Дюлгерова.
Несъмнено, оръжието е едната основна тема, смята тя, а пазарите на българска селскостопанска продукция е друга главна цел на това посещение, тъй като там имат нужда от това.
Това обаче, което се случва в момента в по-широк политически план, с българската визита, е част от много по-голямата игра между Саудитска Арабия и Турция, защото може да се окаже, че сме много важен сегмент в тези отношения, заради балансираната българска позиция към Турция, в лицето на премиера Борисов.
От друга страна, с европредседателството ни, България също получава шанс да се превърне в сериозен фактор, който да има своята тежест в комуникацията между културите.
Затова, дипломатите ни трябва да са много добре подготвени професионално и добре ориентирани с процесите в Близкия Изток и Арабския свят.
Нашите цивилизации са много различни, а ние трябва да работим с главните фактори в региона, какъвто именно е Саудитска Арабия, подчертава проф. Нина Дюлгерова.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..