Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реекспортът на лекарства - като на петрол във войната в Югославия!

Снимка: dnevnik.bg

Лекарствената мафия – удар по нея или леко перване през ръцете е разкритата престъпна схема за паралелен износ на животоспасяващи лекарства? Банда от араби, лекари и аптекари, изпирала пари чрез реекспрот на лекарства с участието на над 60 аптеки, болници, офиси от четири града - София, Пловдив, Сливница, Шумен.

Как престъпните структури действат на гърба на здравната система? Възможно ли е тяхното елиминиране или при сегашното ни законодателство те ще избият на друго място под друга форма? Разговаряме с Мирослав Ненчев, бивш председател на Българския фармацевтичен съюз, сега шеф на колегията във Видин.

Първият въпрос е - как става този незаконен реекспорт? Има решение на КЗК, в него е посочено какви решения трябва да има, за да се вкара в приемливи граници реекспортът. Той не е незаконен, става дума за престъпна съпътстваща дейност. Става въпрос за "платени" от НЗОК лекарства и след това изнесени в чужбина. Това е незаконно. Ако думата е обаче "плащани" от НЗОК, ситуацията е друга.

Според Ненчев паралелният реекспорт не може да бъде прекратен, може да бъде ограничен. Но трябва да се определи за кои лекарства става дума. Не е само за онкоболните, трябва да е ясно. Реекспорт има за всички лекарства, които са 4 - 5 пъти по-скъпи в чужбина, отколкото у нас. Нещо като износа на петрол по време на войната в бивша Югославия.

По думите на Мирослав Ненчев в този процес органите са с вързани ръце. Ако няма незаконна дейност, не може да се направи нищо. Като изключим конкретния случай на крадени лекарства, иначе процесът е неморален, но законен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18