Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български език в ЕС и на матурите

Защо българският език трябва да стане матуритетен във всички страни-членки на ЕС и държавите с българско малцинство и какви стъпки е необходимо да извърви страната ни, за да даде шанс на малцинствата ни зад граница да запазят националното си достойнство? Инициативата на ВМРО ще коментираме с доц. Милен Михов – вносител на проекта за защита на българския език и заместник-председател на парламентарната комисия по образование. 

  Доц. Милен Михов: Това  е един елемент от едно ново разбиране и един нов патриотизъм и родолюбие. Ние продължаваме да смятаме Европа като нещо далечно и отделено от България, което не е така. В Европа, в Европейския съюз живеят, по различни данни, над милион българи. Над 200 хиляди деца живеят там,  в Европа и това са нашите деца. И ние трябва да изградим такива отношения,  правни и нормативни норми, които да дадат възможност на  тези българи и на техните деца да получат едно образование - достойно и качествено по български език, така че да могат да живеят в Европа като български граждани и да носят и да съхраняват българския език и българските традиции.

Един от тези въпроси е именно признаването и уреждането на нормативната основа за полагането на матура по български език в държавите членки на Европейския съюз. 

Този въпрос се повдига от  доста по-отдавна. Асоциацията на българските училища е една родолюбива организация, която обединява училища,  работещи като неправителствени организации в държавите членки  на ЕС. Те винаги са се ползвали с подкрепата на ВМРО и ще припомня, че миналата година аз лично и моите колеги събрахме 48 подписа от народни представители в 43-то обикновено Народно събрание от всички политически групи в подкрепа на тази петиция и трябва да си припомним, че тогава министърът на образованието г-жа Кунева като че ли не вярваше, меко казано, в успеха на тази инициатива. Разликата е, че днес ние като управляващи в това правителство, ясно сме поставили тази цел и министър Вълчев реализира тази политика на практика за една активна политика на Министерството на образованието и науката и на външното министерство в постигането на двустранни споразумения между държавите-членки на реципрочна основа, защото днес в България се държат матури по основните европейски езици и ние поставяме въпроса на реципрочна основа да се даде възможност на нашите български  граждани и на  техните деца да държат такава матура в държавите-членки. И виждаме, че при посещението на г-н Борисов в обединеното кралство този въпрос беше поставен на най-високо ниво. И там е постигнато споразумение – съгласие да започнат активни преговори с  двете министерства на образованието за сключването на необходимите документи. Можем да кажем, че това  е успех на една обща родолюбива политика, в която ВМРО и Обединените патриоти имат  определена решаваща роля.

Образованието ни е сфера на общоевропейска регламентация, но петицията и поставянето на въпроса в Европейския парламент създават необходимата основа за постигане на двустранни споразумения и аз мисля, че петицията и активността на българските евродепутати, на Асоциацията на българските училища зад граница, по всички фактори  подпомагат българската дипломация и усилията на Министерството на образованието и науката да постигнем такива споразумения.

Наблюдавам добре процеса и зная, че в дирекция „Международни отношения” в Министерството на образованието и науката работят активно по тези въпроси и затова сме убедени, че следващата година ще имаме постигането на първи такива договорености, които ще ни дадат възможност да реализираме  тази идея.. А  тя е много важна, защото съдържа и нещо много практично и важно – ако едно българско дете получи възможност да положи матура по български език в Испания, в Британия или на друго място,  с тази оценка то свободно, безпрепятствено и на равни основи с всички останали свои съвипускници и деца от България ще може да  кандидатства в българските университети. Това на практика дава възможност нашите деца, които завършват в Европа, да имат свободен избор или да продължат своето висше образование в Европа, както и да се върнат в България, където могат да получат едно много добро европейско образование.

Не бих се ангажирал да правя прогноза в определено време, но ако успеем да постигнем такова споразумение с Великобритания следващата година, аз съм убеден, че ще имаме много такива примери.


Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Имаме нужда от консервативен бюджет за 2025 г.

"Увеличаването на депозитите в банките с повече от 6 милиарда лева от началото на годината досега до общо 86 милиарда лева е в следствие на правителствата в последните 4 години, които увеличиха доста заплатите и пенсиите, наляха доста помощи в икономиката. В крайна сметка тези пари резултираха в увеличение на част от депозитите", коментира..

обновено на 06.12.24 в 10:54

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да подкрепят една кандидатура за председател

Няколко паралелни игри се играят от политическите сили в НС, защото от избора на председател зависи и евентуално мнозинство на управление, коментира историкът и политически анализатор, част от екипа на "Синя България" Светослав Живков . Доц. Живков е скептик, че дори и да започне работа този парламент ще успее да просъществува дълго време. Това..

публикувано на 06.12.24 в 10:20

Дарители спасяват 150-годишна църква в смолянското село Арда

На Никулден 150-годишната църква „Св. Николай“ в смолянското село Арда отбелязва своя храмов празник. Тя е построена за 1 година през 1874 г. Дотогава християните в Арда нямали молитвен дом, тъй като при помохамеданчването на района всичко християнско било унищожено. Днес православният храм обаче не е в добро състояние, затова преди 2 години..

публикувано на 06.12.24 в 06:15

КПП-та и проверки от МВР и БАБХ в регион Пазарджик

От днес се засилва контролът на движението на дребни преживни животни в регион Пазарджик.  Допълнителните мерки включват   изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ . Това съобщи пред Радио Пловдив  доц. д-р Илиян Костов , главен ветеринарен санитарен инспектор на България. Той посочи, че..

публикувано на 05.12.24 в 16:45

Да си доброволец е умението да правиш добро

Международния ден на доброволеца, Асоциация „Голям брат Голяма сестра - България” представи резултатите от инициативата “Академия за работа с доброволци”, която се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).  В инициативата са участвали над 60..

публикувано на 05.12.24 в 14:13