Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Каталуния са разделени на две след изборите

Снимка: OFFNews

Обществото в Каталуния е разделено на 2 след изборите и всяка половина смята, че тя е спечелила. Така Стоянка Колева, директор на българското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Барселона, описа ситуацията в испанската автономна област след вчерашните избори за независимост. 

Тя накратко обобщи ситуацията - партията на "Гражданите" на Инес Аримада, които са "за" оставането в Испания и "за" монархията, обяви, че е спечелила убедителна победа. Трите сепаратистки партии, съставени предимно от местните, също обявиха, че печелят. 

Тази ситуация предизвика и много коментари - доскорошният лидер Карлес Пучдемон е извън Испания, някои от другите лидери са в затвора или са следствени. Как тогава ще се състави ново правителство и парламент, как ще се групират партиите и как въобще ще работи парламентът, обясни българката.

Според Стоянка Колева обаче голямата изненада на изборите е пълният крах на Народната партия на премиера на Испания Мариано Рахой, което явно е наказателен вот.

Все още не е ясна съдбата на Каталуния, но е ясно, че сепаратистите няма да се откажат и даже готвят нов проект за отделяне. Предстоят непредвидими събития, смята Стоянка Колева. 

Основните въпроси, които не са изяснени, а живо интересуват хората, е какво ще се случи с Каталуния - щом напусне Испания, ще излезе ли от ЕС, какво ще се случи с икономиката, с данъците и с пенсиите на хората, които досега са работили и внасяли пари по испанските закони. 

Мнението на българите, с които съм говорила, е Каталуния да остане в Испания, каза още директорката на българското училище в Барселона. 

Въпреки факта, че хората са леко притеснени за работата си, мисля, че българите ще останат тук. Има българи, които от 20 години живеят в Барселона, имат бизнес и уреден живот, едва ли ще го напуснат заради тази несигурност сега, смята Стоянка Колева. 

Директорката на българското училище "Св. Св. Кирил и Методий" уточни, че в него учат общо 130 деца, 82 от които - в Барселона. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56