Неправителствени организации призоваха Народното събрание да ратифицира в най-скоро време Истанбулската конвенция.
Според адвокат Даниела Горбунова от фондация “Български център за дженджър изследвания”- една от организациите, които се обявиха в защита на документа, Истанбулската конвенция дава една цялостна правна рамка. По думите й България трябва да я приеме не защото нямаме закони, а защото, когато България я ратифицира и влезе в сила, тогава защитата на жените от насилие ще бъде по-ефективна и по-адекватна.
Според експертите ратифицирането ще даде възможност за приемане на законодателство за по-ефективна защита от домашно насилие и от всички форми на насилие срещу жените; да се засили защитата на децата жертви и свидетели на насилие; да се уредят специализираните услуги за пострадали от различните форми на насилие и средствата за тези услуги; да се изгради орган за постоянно действие и координация по тези проблеми.
Държавата трябва да поеме своята отговорност. От една страна да предлага социална услуга - това са подслоните, кризисните центрове, консултативните центрове. Да предлга засилена защита на жените, претърпели насилие. Да се ангажира с финансово обезпечаване на подслоните за жени, защото сега това се прави от неправителствените организации. Държавата трябва да поеме своя ангажимент, допълниГорбунова
Тя посочи, че с документа се въвеждат "европейски и международни стандарти, които биха подобрили и международния облик на нашата страна".
Според нея няма място за тревога,защото никъде в конвенцията не е споменато понятието "трети пол".
В контекста на Конвенцията понятието "джендър" е определено като базирано на двата пола - мъжки и женски, което означава, че има социално конструирани роли, поведения, действия и атрибути, които дадено общество смята за приемливи за жените и мъжете. Не става въпрос нито за трети пол, нито за четвърти,нито за пети, нито за инвънземни, които са дошли да променят пола, категорична е Даниела Гобунова.
Всички български организации, които се занимават с проблема за насилието върху жени и деца са прозрачни и не може да се говори, че след като в заглавието им има "джендър" означава, че се занимават с "третия пол".
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..