За българската интелигенция по времето на соца и преди това, а и днес.
Затова кой, как и защо решава да е с конюнктурата или против нея. Един труден, но надявам се интересен разговор за българския интелектуалец - сложен и вътрешно противоречив човек, а не лозунг....
Срещата на Людмила Сугарева с проф. Пелева е от 9 до 10 часа по Радио Пловдив.
За Книгата:
Всъщност защо Георги Марков напуска страната си през 1969-а? Как навремето са звучали художествените му текстове – на фона на онова, което публикуват българските автори през 1960-те и 1970-те? Кои книги и чии филми са оставили следи в прозата и в драматургията му?
Как се е отнасял – но „най-накрая” – към комунизма и към Запада, към собствения си последен избор? Кои приятелства и кои вражди из житието-битието на Джери са се оказали преработени в литература? Каква точно е природата на отношенията му с ДС? Сегашната ни представа за него е обусловена най-вече от факта, че е бил талантлив творец?
Или е преди всичко последица от концептуална грешка на Живковия режим? Или е неминуем продукт на тълкувателско-оценъчни навици, много по-стари от НРБ и от стереотипите на Студената война?
Проф. дфн Инна Пелева е автор на книгите „Четени текстове. Студии върху съществуващи и липсващи страници в българската литература” (1994), „Идеологът на нацията. Думи за Вазов” (1994), „Ботев. Тялото на национализма” (1998, 2015), „Възраждания. Българистични студии” (1999), „Места от Конспекта” (2000), „Алеко Константинов. Биография на четенето” (2002), „Йордан Радичков. Дума, разказ и тъга” (2004), „Деца на по-малки богове” (2012).
И тази година издателство „Летера“ кани пловдивчани и гостите на града на вълнуващо пътешествие из духовните маршрути на хилядолетния Пловдив. Считан за един от най-старите градове в света, Пловдив е известен със своята древна история, архитектурно наследство и културно многообразие. В Пловдив могат да бъдат видени безброй исторически,..
За единадесети пореден път арх. Георги Савов награди талантливи ученици от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“. Събитието състоя в галерия „Резонанс“ по време на откриването на изложба с номинираните творби в провеждащия се съвместно с Художествената гимназия конкурс за рисунка, който носи името на арх. Савов. Създателят и..
Елин Рахнев получи Голямата награда „Орфей“ за изключителен принос към поезията. Наградата му бе връчена на откриването на Осмото издание на Международния фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив 2025. Елин Рахнев е шестият носител на отличието на Международния фестивал за поезия „Орфей“ – Пловдив при неговото осмо издание. Голямата награда..
В българския месец на духа със Стефан Цанев говорим за свободата.... "Свободата е много жестоко нещо. Тя те лишава от оправданието, че някой друг е виновен за твоето нещастие" - любимото ни оправдание и мрънкане.... Говорим и за демокрацията, която според поета убихме още в зародиша й.... Говорим си и за изкуството, което не може и не бива да бъде..
С изложба на художника Стефан Божков галерия „Червеното пони“ в Пловдив открива новия сезон на 10 май. Това е петото представяне на художника в пловдивската галерия. „Експозицията е от 20 картини, които ще бъдат смесена техника на платно, издържани в характерния за него стил. Той е един неподражаем съвременен български автор, който..