Протестиращите граждани са кръвните клетки на демократичното система, коментира в предаването „Ден след ден“ политологът проф. Анна Кръстева. Те откриват дефицитите.
От смъртта или живота на две малки лъвчета, през мръсния въздух или вторият лифт в Банско.
Няма безгрешни политици, няма и безгрешни граждани. Гражданите са длъжни да се коректив на политическите елити и в диалога между тях трябва да се търсят балансите.
Случаят с лъвчетата е показателен за това как функционира държавата. То е тест за хуманност, за отношението към света и обществото, в което живеем. По веригата от един малък град до МС се оказва, че няма фактор, който да реши проблема. Институциите не само не са свършили работа, но и не могат да го направят и когато решението се взима от премиера това е лоша оценка за институционалното здраве на държавата.
"С глас смях, когато чета думите на финансовия министър, че корупцията у нас е емоционално състояние", казва професор Кръстева. Според нея подобно отношение обяснява защо мониторинга над Румъния ще падне, а за нас не, както и германската позиция, която определя, че не сме готови за Шенген.
Преговорите и протестите, в зависимост от това с кое първо се защитава една кауза, са двата типа политическа култура в едно общество, допълни анализаторът. Люшкането между тях показва, че и гражданите не са намерили мярата как да бъдат конструктивен коректив.
В този смисъл включването на правна процедура в дебата за Истанбулската конвенция е добър ход. Става дума за решението на ГЕРБ да запита магистратите дали документът противоречи на основния закон. Фантазми владеят дебата, така че намесата на правото е наложителна. Иначе ще се върнем да спора „Колко дявола могат да се съберат на върха на една игла?“
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..