Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темата "Западни Балкани" - акцент в политическия януари

След като прелистихме страницата на месец януари – какъв образ на политическия живот отчете отминалият първи месец на 2018-та и какви процеси на партийна ферментация оставиха следа  в него?  По темата ще разговаряме с  политическия коментатор Анастас Стефанов. 

Дебатът около Истанбулската конвенция никой не очакваше да стане с такъв мащаб. Това беше подценена тема от политическите елити, оказала се нова за обществото, но не и чужда за него. Очевидно е, че елитите яхнаха дебата, за да извлекат дивиденти и най-вече – опозицията. На управляващите не им беше необходимо да си правят пиар точно с такъв международен документ, тъй като има с какво друго да го правят. Дори станахме свидетели на обръщане на т.н. политически полюси.

Прогресивните сили, които би трябвало да бъдат по принцип „за“ този документ, се оказаха като позициониране с консервативно-ретроградно поведение – БСП. Докато други, които би следвало да са по-консервативни и резервирани към документа, се оказаха по-европейски настроени. Дори самата БСП, която през декември на заседанието на ПЕС в Лисабон гласува „за“, сега на комуникационно равнище обърна на 180 градуса своето политическо решение. Същината на този дебат е, че като общество още сме „зелени“ и неподготвени за него, подчерта Стефанов.

По думите му протестите текат в държавата с особена степен на интензивонст, но не и с особена масовост и това трябва да бъде част от анализа. Виждаме, че сред хората в момента няма особено социално-икономическо недоволство, а екология, първи и втори лифт, лъвчета, протести пред БНТ – това не са опасни протести сами по себе си за властта. В зимните месеци е опасно да се протестира за социално- икономически обстоятелства, свързани с цена на тока, заплати, равнища на доходи. Такова нещо в момента няма.

Според Стефанов, големият проблем на  БСП не е с  ядрото на партията, което в момента е консолидирано, а в липсата и на периферия. Точно обратната позиция на БСП към  Истанбулската конвенция би могла да привлече допълнителна електорална подкрепа сред младите прогресивно настроени леви хора, които не се асоциират по принцип с БСП, заради консервативния й характер. В този смисъл позиционирането на БСП в момента не е печелившото, а конюнктурно по-удобното.

При патриотите в момента нещата са спокойни, те осънават добре, че добрата им кондиция и добро позициониране в политическия живот зависи от това да останат заедно. Раздробени, по-скоро биха имали съдбата на градската либерална десница.  

Що се отнася до ДПС, те знаят кога да акцентират участието си в политическия живот и кога – премерено да се отдръпнат. Това е част от премерената им тактика,  подчерта Анастас Стефанов. 

Сред акцентите в политическия януари Стефанов посочи  Истанбулската конвенция, политическото противопоставяне в българския  Парламент,  но не на идейна основа, а за позициониране, дебата за европредседателството и налагането на темата за Западните Балкани като част от европейския дебат.   

Интервюто с Анастас Стефанов – в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03