Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Незаконното строителство най-много дразни пловдивчани

| обновено на 27.02.18 в 13:26

353 сигнала са изпратили пловдивчани през 2017 година до обществения посредник в града. Жалбите са разпределени в 17 групи като най – многобройни са оплакванията от незаконното строителство в Пловдив. Тези сигнали са 53 и са от всички пловдивски квартали. Особено тежка обаче е ситуацията в квартал „Тодор Каблешков“, намиращ се непосредствено до Шекер махала, съобщи изпълняващият длъжността омбудсман на Пловдив Борислав Стаматов. 

Той посочи, че живеещите в квартала българи поставят остри проблеми, свързани не само с незаконното строителство в граничната с тях ромска махала, но и с чистотата, инфраструктурата, отглеждането на домашни животни и спазването на обществения ред от страна на ромите. По всеки сигнал е направен оглед на място и голяма част от проблемите са решени, заяви пловдивският обществен посредник.  

Той призна, че жителите на квартала са недоволни от действията на районната администрация

Гражданите протестират срещу бавните процедури по издаване и влизане в сила на заповедите за разрушаване на незаконните постройки, постоянното изникване на нови и настояват за много строг контрол, обясни Борислав Стаматов. 

Той подчерта, че контактува пряко с всички районни кметове и директори на общински предприятия, посочва поставените от гражданите проблеми и изисква съдействието им.

 От две - три години постъпват и жалби, породени от влезлия в сила закон за етажната собственост, отбеляза Стаматов и подчерта, че проблемите там са остри и са между съседите. Неразбирателствата са свързани предимно с разходите за общите части на сградите, както и с участието на етажната собственост в програмата за саниране. 

Само 1% от всички пловдивчани, потърсили съдействие от обществения посредник през 2017-та, са недоволни от резултатите, заяви Борислав Стаматов. По думите му, тези граждани просто търсят конкретен резултат и ако не го получат, са категорично недоволни. Според Стаматов, 1 % недоволство не е лош резултат за институцията омбудсман в Пловдив


Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54