Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните хора искат обходен на свлачището край Тикале път

| обновено на 12.03.18 в 15:13

В писмо до премиера, омбудсмана и всички държавни институции кметове на 11 смолянски села блокирани от най-голямото срутище в страната на главния път Смолян – Мадан, настояват за предприемане на спеши мерки. 

Дни наред хората от планинските села слизат и на собствен риск преминават свлачището, въпреки забраната за преминаване. Алтернативният път е повече от 50 км., за да стигнат до работните си места.

Срутището, освен че откъсна пътя, засегна и други и електро и ВиК - комуникации. Кметът на село Търън Явор Говедаров  и 10 управници на села настояват в рамките на следващите 4- 5 дни да се направи обходен път от Тикълско дере до Влахово, който е с дължина 900 метра, да се изясни произходът на свлачищата и обезопасена инфраструктурата на ВиК и ЕВН. 

Има нарушено медицинско обслужване в селата, алармират кметовете. 

Пътят е затворен, но хората на собствен риск преминават пеш, но казват, че нямат друга възможност. Заместник - областният управител Андриян Петров извозваше днес хората със собствения си автомобил. Той обеща, че след като стане ясен проекта на АПИ ще бъде осигурен транспорт за преминаването на свлачището от двете страни. 

С РИО ще бъде уточнено как ще бъдат извозвани децата за училище. 

Днес в АПИ ще се проведе съвещание с всички водещи специалисти за да  бъдат обсъдени мерки за справяне с проблема, предизвикан от свлачището по пътя Смолян -  Мадан.  Ще се ангажират водещи екипи за обследване и проучване, за да не се допусне прекъсване на електрическата и ВиК инфраструктурата до населените места. Предвижда се вариант за изграждане на алтернативен път през Орешец - Влахово. 

Планиниските трасета са и чарът, и бедата на нашите пътища, каза в коментар за кризисната ситуация доц. д-р. Ивайло Иванов - инженер, геолог, зам.- декан на Факултет по транспортно строителство в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Проблемът е в поддръжката на тези пътища, смята експертът. Те са разчетени  преди години, когато са строени, но оттогава природата работи и те стават проблемни.

Свлачищните райони са описани, но не навсякъде могат да се отделят средства за постоянно наблюдение и за превантивни мерки. Основната организация, която има отговорност към подобни пътища са предприятията „Геозащита“. Цялата информация е при тях, но те пък страдат от недостиг на хора и на средства за ефективна работа.

Доц. Иванов обясни, че сега срутището първо трябва да се разчисти, алпинисти да свалят опасните скални късове и да се реши как да се направи укрепване.

А ако се прецени, че средствата са непосилно много и при това няма да гарантират сигурност - то тогава се търси нов път.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50