Темата сигурност, реациите на Европа и света към случая "Скрипал", и докато България обмисля позиция, има нова версия за отравянето на двойния агент - говорим с проф. Димитър Йончев, експерт по сигурността.
Димитър Йончев: Случаят „Скрипал” е битка по пътя. Обстановката върви в едно такова направление вече повече от 15 г., започна с една демонизация на Русия и това няма да приключи с този случай, няма значение какъв е случаят. Но вие сте права, че трябва да се погледне по-надълбоко, защото за съжаление се оказа, че света не беше готов за падането на Берлинската стена. Пазарът изведнъж стана световен, много дръпна напред, технологиите обединиха света, но ние, хората, не сме готови да живеем обединени в него. Първите десетина години комунизмът беше изхвърлен от сцената на Европа и Съединените щати се настаниха в сърцето на Европа. За първи път в историята имахме морска сила, която да стои в центъра на стара Европа, но Русия взе да се връща като въоръжена сила в играта, опитва се да възстанови някои позиции в Близкия изток и започна този процес на демонизация, хич не беше свързан с комунизъм, а чисто и просто с геополитическо съперничество и понеже новите съюзници на Европа и на НАТО бяха бившите съюзници на Съветския съюз, сиреч на Русия, обстановката се изнерви много и както виждате в момента целият свят е настръхнал. Тук има едно геополитическо съперничество във връзка с промяната на статуквото, което от стотици години е било в Европа – тукашни империи са командвали по един или друг начин европейския континент. Сега се появи външна сила и всичко се пренареди, пренамества се, не е намерило устойчивите си орбити, цялата ни надежда да останем на нивото на словесните и на дипломатическите борби така обнадеждават ме думите на американския президент, който се опитва да погледне трезво в отговор на това, че Путин е убиец. В общи линии политиците винаги са се занимавали с ежедневието, със злобата на деня, каквато и да е тя, под носа им се променя света. Малко са политиците, които могат да погледнат надалеч, но поначало им е трудно, защото тяхната професия е трябва да решаваш ежедневието. Всъщност, животът ни се гради от такива тухлички и най-накрая се оказва, че сме изтървали нещо голямо. В случая изтървахме да намерим друг път на живот след падането на Берлинската стена, а не този на конфронтацията. Много хора загинаха оттогава, много ценности се унищожиха, а иначе по цялата тази територия, където върви този сблъсък, народите се разделят на две, коментарите в мрежите са крайно противоположни, излиза на повърхността, така да го кажа, драчливостта – способността на хората да се дразнят, да се нападат, което не е здравословно. Сегашният свят ни хвърля едно предизвикателство да живеем заедно, а ние си заравяме главите в това, което винаги сме знаели – да се нападаме взаимно. Тъжна картина...
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..