Темата сигурност, реациите на Европа и света към случая "Скрипал", и докато България обмисля позиция, има нова версия за отравянето на двойния агент - говорим с проф. Димитър Йончев, експерт по сигурността.
Димитър Йончев: Случаят „Скрипал” е битка по пътя. Обстановката върви в едно такова направление вече повече от 15 г., започна с една демонизация на Русия и това няма да приключи с този случай, няма значение какъв е случаят. Но вие сте права, че трябва да се погледне по-надълбоко, защото за съжаление се оказа, че света не беше готов за падането на Берлинската стена. Пазарът изведнъж стана световен, много дръпна напред, технологиите обединиха света, но ние, хората, не сме готови да живеем обединени в него. Първите десетина години комунизмът беше изхвърлен от сцената на Европа и Съединените щати се настаниха в сърцето на Европа. За първи път в историята имахме морска сила, която да стои в центъра на стара Европа, но Русия взе да се връща като въоръжена сила в играта, опитва се да възстанови някои позиции в Близкия изток и започна този процес на демонизация, хич не беше свързан с комунизъм, а чисто и просто с геополитическо съперничество и понеже новите съюзници на Европа и на НАТО бяха бившите съюзници на Съветския съюз, сиреч на Русия, обстановката се изнерви много и както виждате в момента целият свят е настръхнал. Тук има едно геополитическо съперничество във връзка с промяната на статуквото, което от стотици години е било в Европа – тукашни империи са командвали по един или друг начин европейския континент. Сега се появи външна сила и всичко се пренареди, пренамества се, не е намерило устойчивите си орбити, цялата ни надежда да останем на нивото на словесните и на дипломатическите борби така обнадеждават ме думите на американския президент, който се опитва да погледне трезво в отговор на това, че Путин е убиец. В общи линии политиците винаги са се занимавали с ежедневието, със злобата на деня, каквато и да е тя, под носа им се променя света. Малко са политиците, които могат да погледнат надалеч, но поначало им е трудно, защото тяхната професия е трябва да решаваш ежедневието. Всъщност, животът ни се гради от такива тухлички и най-накрая се оказва, че сме изтървали нещо голямо. В случая изтървахме да намерим друг път на живот след падането на Берлинската стена, а не този на конфронтацията. Много хора загинаха оттогава, много ценности се унищожиха, а иначе по цялата тази територия, където върви този сблъсък, народите се разделят на две, коментарите в мрежите са крайно противоположни, излиза на повърхността, така да го кажа, драчливостта – способността на хората да се дразнят, да се нападат, което не е здравословно. Сегашният свят ни хвърля едно предизвикателство да живеем заедно, а ние си заравяме главите в това, което винаги сме знаели – да се нападаме взаимно. Тъжна картина...
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..