Контрабандата с горива от трети страни не е най - големият проблем на този пазар у нас в момента.
Най - големият проблем, всъщност е, че много от фирмите се регистрират, търгуват с горива, натрупват едно ДДС и ги прехвърлят на малообразовани и малоимотни българи. В крайна сметка започва едно инкасиране и данъчните служби няма как да съберат натрупаните задължения.
Това коментира пред Радио Пловдив заместник-председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов. Той определи закона за регулиране на пазара на горива като необходим, но същевременно нарече нормални протестите срещу него.
По принцип за първи път има проба за регулиране на тази дейност, защото няма закон за горивата, а такъв е необходим, заяви Николов. И се позова на слухове, според които има много голям пазар за контрабанда, но и за злоупотреба с косвените данъци - с ДДС като вътрешнообщонстна сделка.
Говори се даже, че има доклад за над 1 млрд., който губи държавата във връзка с именно тази незаконна дейност, каза депутатът от ГЕРБ. Затова според него е било необходимо да се внесе закон, който да регламентира тази дейност.
Николов подчерта обаче, че за да може да се регулира, трябва да са ясни субектите. А точно това се е оказало много трудно.
Депутатът обяви, че разбира протестиращи хора и определи като напълно нормално искането им да не се ограничава конкуренцията, а да се премахнат тези, които са нерегламентирани на този пазар.
Ако ти си регламентиран, то нелоялната конкуренция би те убила също, не само лицензионната и наблюдаващата дейност на контролните институции, посочи Валентин Николов.
По думите му, след като е бил внесен законът в Народното събрание се е видяло, че доста неща трябва да се преосмислят и да се обсъдят.
Стана ясно, че доста търговци на горива остават извън обхвата на закона, а дребните предприемачи ще бъдат натоварени неимоверно, призна Николов.
Същевременно той посочи, че държавата трябва да знае кои са субектите, които търгуват с горива и откъде идват тези горива.
По данни на Петролната и газова асоциация има над 4 000 субекта в страната, които никой не ги знае, а всъщност търгуват с гориво, обоснова се депутатът от ГЕРБ.
Законът има добър регламент, но изискванията в него трябва да се опростят, каза Валентин Николов.
Сигурен съм, че всеки нормален участник на пазара би искал да се ликвидира тази нелоялна конкуренция на пазара на горива, подчерта заместник-председателят на енергийната комисия в парламента.
Според него, ако законът не мине в пленарна зала, редно е да бъде предложен нов, може би изготвен от министерството на финансите.
При всички случаи законът засяга интереси, но някои от засегнатите интереси се преекспонират. В крайна сметка, всеки един склад и всяка една бензиностанция трябва да бъдат регистрирани, обяви Валентин Николов.
Целият разговор с него е в звуковия файл.
Припомням, преди обяд в Пловдив протестираха търговци на горива от Южна България.
Те предупредиха, че готвените промени в законодателството ще доведат до рязко повишаване на цената на горивата по веригата до крайния потребител.
А новите изисквания за фирмите, които търгуват с горива, ще засегнат основно по-малките играчи и ще ограничат конкуренцията.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..