Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3,3 млрд. евра са германските вложения у нас за 21 години

Германия е първа сред всички търговски партньори на България

Евтината работна ръка и ниските данъци все още привличат инвеститори

Отчита се напредък, но все още много предстои да се направи, а изискванията са големи. 

Така  главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Митко Василев обобщи пред Радио Пловдив резултатите от годишната анкета "Бизнес средата в България" на Камарата. 

Тя е правена от 1 февруари до 1 март тази година сред 108 фирми - членове на камарата в България заедно с над 1700 фирми от страните от Централна и Източна Европа. 58% от анкетираните фирми оценяват икономическата обстановка в България като задоволителна, а само - 9 на сто - като лоша. 

Данъчната система, членството в ЕС, евтината работна ръка, достъпът до субсидии и политическата и социална стабилност - това са предимствата на България като бизнес дестинация, според членовете на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). 

Като слабости са посочени липсата на квалифицирани кадри, корупцията и престъпността, слабата правна система, непрозрачността при обществените поръчки, реформите в образованието, ниската производителност и недобрата инфраструктура. 

Има резерви и те са не толкова откъм големите концерни, а от средното съсловие т. нар. малки и средни предприятия. Оттам бихме могли да очакваме още. Имаме поле за повечекоментира Василев.

Той определи като изключително добро развитието на търговията между България и Германия. Тя бележи пореден рекорд, посочи Митко Василев. 

За втори път след 1989 година и за първи път след 2013 година България и Германия имат положителен търговски баланс

За първи път стокообменът между двете страни минава границата от 7 млрд. евро. През 2017 година стойността на българо-германския стокообмен е 7,51 млрд. евро. Това е ръст от 12,7% спрямо предходната 2016 година.

Радващо е, че изнасяме повече, отколкото внасямеСтраната ни е изнесла стоки на стойност 3,82 млрд. евро за Германия, вносът възлиза на 3,68 млрд. евро.

Износът на България към Германия расте с около 20 на сто, докато в обратната посока - само 6 на сто, коментира Василев и допълни, че това поставя Германия на първо място сред всички търговски партньори на България. Германският пазар е най-важният чуждестранен пазар за българската продукция.

Василев съобщи, че Германо-българската индустриално-търговска е направила изследване, базирано на официални данни на БНБ, Агенцията за инвестиции и Националния статистически институт. 

Според обобщените данни в изследването, в България има около 1400 фирми с от 10 до 100% немско участие и те са инвестирали близо 3,3 млрд. евра в българската икономика от 1996 до 2017 година. По данни на НСИ през 2016 година немските фирми са създали у нас над 55 000 работни места. 

Германските вложения са предимно в преработвателната промишленост, енергетиката, строителството, търговията, транспорта, IT сектора и в сферата на обслужването на самолетите. 

Годините с отрицателни стойности на германските инвестиции у нас са 2011 г. и 2014 г. 

Цялото интервю на Емил Костов с Митко Василев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58