Отчита се напредък, но все още много предстои да се направи, а изискванията са големи.
Така главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Митко Василев обобщи пред Радио Пловдив резултатите от годишната анкета "Бизнес средата в България" на Камарата.
Тя е правена от 1 февруари до 1 март тази година сред 108 фирми - членове на камарата в България заедно с над 1700 фирми от страните от Централна и Източна Европа. 58% от анкетираните фирми оценяват икономическата обстановка в България като задоволителна, а само - 9 на сто - като лоша.
Данъчната система, членството в ЕС, евтината работна ръка, достъпът до субсидии и политическата и социална стабилност - това са предимствата на България като бизнес дестинация, според членовете на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).
Като слабости са посочени липсата на квалифицирани кадри, корупцията и престъпността, слабата правна система, непрозрачността при обществените поръчки, реформите в образованието, ниската производителност и недобрата инфраструктура.
Има резерви и те са не толкова откъм големите концерни, а от средното съсловие т. нар. малки и средни предприятия. Оттам бихме могли да очакваме още. Имаме поле за повече, коментира Василев.
Той определи като изключително добро развитието на търговията между България и Германия. Тя бележи пореден рекорд, посочи Митко Василев.
За втори път след 1989 година и за първи път след 2013 година България и Германия имат положителен търговски баланс.
За първи път стокообменът между двете страни минава границата от 7 млрд. евро. През 2017 година стойността на българо-германския стокообмен е 7,51 млрд. евро. Това е ръст от 12,7% спрямо предходната 2016 година.Радващо е, че изнасяме повече, отколкото внасяме. Страната ни е изнесла стоки на стойност 3,82 млрд. евро за Германия, вносът възлиза на 3,68 млрд. евро.
Износът на България към Германия расте с около 20 на сто, докато в обратната посока - само 6 на сто, коментира Василев и допълни, че това поставя Германия на първо място сред всички търговски партньори на България. Германският пазар е най-важният чуждестранен пазар за българската продукция.
Василев съобщи, че Германо-българската индустриално-търговска е направила изследване, базирано на официални данни на БНБ, Агенцията за инвестиции и Националния статистически институт.
Според обобщените данни в изследването, в България има около 1400 фирми с от 10 до 100% немско участие и те са инвестирали близо 3,3 млрд. евра в българската икономика от 1996 до 2017 година. По данни на НСИ през 2016 година немските фирми са създали у нас над 55 000 работни места.
Германските вложения са предимно в преработвателната промишленост, енергетиката, строителството, търговията, транспорта, IT сектора и в сферата на обслужването на самолетите.
Годините с отрицателни стойности на германските инвестиции у нас са 2011 г. и 2014 г.
Цялото интервю на Емил Костов с Митко Василев е в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..