Политически полюси – на какъв език говорят управляващи и опозиция?
В общи линии оценката е добра, защото нямаше какво да влоши тази оценка. Просто една благоприятна икономическа и външно-политическа конюнктура, както се случи и при правителството на Симеон Сакскобурготски през 2005 година. Тоест – улучи момента с третия си мандат ГЕРБ и лично Бойко Борисов. Не случайно стана най-дълго управлявалия премиер, който е избран демократично в новата българска история, това заяви в интервю за Радио Пловдив Калин Манолов.
Формулата на управление
Калин Манолов смята, че коалиционната формула на управление е сбъркана.
Тя е сбъркана още с вкарването на патриотите във властта преди година и сложните взаимоотношения с тях по важни въпроси – като отношенията с ЕС, НАТО и Рсия. Но и със скърцена - тя работи, защото в коалицията няма идеология, а общи интереси. Вероятно и някакви задкулисни договорки, свързани с икономически казуси, които засега не се показват открито. Тази коалиция ще остане стабилна, няма да бъде разрушена от нито една от двете страни. Докато нещо много сериозно не ги противопостави една срещу друга. Но това няма да бъде политика или идеология, коментира Манолов.
Отношенията с опозицията
ГЕРБ има сериозен противник в лицето на БСП. Но се видя, че и тези много остри отношения, включително и с президента Румен Радев, все пак не са толкова съдбоносни за управлението. В този си мандат Борисов се крепи преди всичко на заклинанията за лидерство във външната политика в региона на Западните Балкани. Това беше много добро попадение – не само като основна тема на българското европредседателство, но и като стратегия за оцеляване. Преди дни беше издигната новата формула - за ускореното влизане на страната ни в еврозоната, която има същата цел. ГЕРБ и Борисов успяват да намерят каузи, които да им гарантират стабилността, смята Калин Манолов.
Цялото интервю с Калин Манолов можете да чуете в звуковия файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..