Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравеопазването е механизъм, в който всеки има свое място

Ние сме около 150 човека от Пловдивската регионална колегия, а в София очакваме да се включи и групата от Карлово, която е също към нашата колегия. Надявам се да се представим добре и мирно, но и нас да ни чуят, подчерта Теа Цировска – председател на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи - Пловдив. 

Тя подчерта, че сред основните натрупани във времето проблеми, е недооценяването на труда на сестрите.

Ние имаме изисквания по закон за много висока квалификация следдипломно обучение. Всички вече сме с висше образование, но възнагражденията, които получаваме, са с разлика около 40-50 лв. от минималната работна заплата.  За нас е обидно това, защото по този начин държавата ни показва, че нито ни уважава, нито  ни има за хора, които носят на плещите си такава голяма система, каквато е здравеопазването. Исканията ни не са политически, здравето за нас няма цвят, то е за всички.

Днес ще заявим, че не искаме повече да работим на две-три места, искаме държавата да ни покаже, че ни уважава, като ни осигури достойни условия на труд и заплащане, за да няма такова изтичане на квалифицирани кадри в чужбина. Превърнахме се в инкубатор за  специалисти, които работят за дребни стотинки и  отиват в други държави.

 Искаме да живеем с нашите семейства, не искаме да напускаме държавата, защото ако сега не работим на две и на три места, и така да крепим системата, голяма част от лечебните заведения ще бъдат закрити.

Цировска подчерта , че в България няма стандарти за това  колко специалисти по здравни грижи са необходими на всяко заведение.  Протестиращите настояват  за  създаване на категорични стандарти и критерии за работата им.

В момента недостигът на средни медицински кадри е осезателен. У нас има  около 25 000  медицински сестри в страната, а реалната ни нужда е от около 50 000. Цифрите са красноречиви.

Искаме да променим начина на мислене на държавата, защото,  ако тя промени отношението си към нас, всички в  нея ще променят отношението си към нашето съсловие. Затова протестът ни е адресиран към всички партии. Той не е политически. Ако няма разбиране в политическата класа за проблемите на съсловието и изобщо към системата на здравеопазване, няма да постигнем нищо.

Системата на здравеопазването е сложен механизъм, в която всяка една професия има своето място. Ако едно болтче се развали, цялата система рухва и този голям апарат спира да функционира нормално.

 Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09