Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравеопазването е механизъм, в който всеки има свое място

Ние сме около 150 човека от Пловдивската регионална колегия, а в София очакваме да се включи и групата от Карлово, която е също към нашата колегия. Надявам се да се представим добре и мирно, но и нас да ни чуят, подчерта Теа Цировска – председател на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи - Пловдив. 

Тя подчерта, че сред основните натрупани във времето проблеми, е недооценяването на труда на сестрите.

Ние имаме изисквания по закон за много висока квалификация следдипломно обучение. Всички вече сме с висше образование, но възнагражденията, които получаваме, са с разлика около 40-50 лв. от минималната работна заплата.  За нас е обидно това, защото по този начин държавата ни показва, че нито ни уважава, нито  ни има за хора, които носят на плещите си такава голяма система, каквато е здравеопазването. Исканията ни не са политически, здравето за нас няма цвят, то е за всички.

Днес ще заявим, че не искаме повече да работим на две-три места, искаме държавата да ни покаже, че ни уважава, като ни осигури достойни условия на труд и заплащане, за да няма такова изтичане на квалифицирани кадри в чужбина. Превърнахме се в инкубатор за  специалисти, които работят за дребни стотинки и  отиват в други държави.

 Искаме да живеем с нашите семейства, не искаме да напускаме държавата, защото ако сега не работим на две и на три места, и така да крепим системата, голяма част от лечебните заведения ще бъдат закрити.

Цировска подчерта , че в България няма стандарти за това  колко специалисти по здравни грижи са необходими на всяко заведение.  Протестиращите настояват  за  създаване на категорични стандарти и критерии за работата им.

В момента недостигът на средни медицински кадри е осезателен. У нас има  около 25 000  медицински сестри в страната, а реалната ни нужда е от около 50 000. Цифрите са красноречиви.

Искаме да променим начина на мислене на държавата, защото,  ако тя промени отношението си към нас, всички в  нея ще променят отношението си към нашето съсловие. Затова протестът ни е адресиран към всички партии. Той не е политически. Ако няма разбиране в политическата класа за проблемите на съсловието и изобщо към системата на здравеопазване, няма да постигнем нищо.

Системата на здравеопазването е сложен механизъм, в която всяка една професия има своето място. Ако едно болтче се развали, цялата система рухва и този голям апарат спира да функционира нормално.

 Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54