Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работниците трябва по някакъв начин да участват в управлението на фирмите

Неизплащането на заплатите е проблем на обществото

Специализиран трудов съд ще решава трудовите конфликти за 3 - 4 месеца, а не за години

Наред с ниските доходи и неудовлетворителните условия на труд в някои предприятия, неизплащането на заплатите и неизплащането им в пълен размер са сред най - големите въпроси, които стоят за решаване пред институциите и обществото ни като цяло.

Това заяви пред Радио Пловдив конфедералният секретар на КТ "Подкрепа" Александър Загоров, оглавяващ отдел “Социална политика”.

По думите му, проблемът не е само на политиката, на съдебната система или на контролните органи. Проблемът е обществен

Това граничи и с лъжата, и с изнудването, и с измамата - много лоши обществени проявления. Така Загоров окачестви поведението на онези работодатели, които не изплащат заплатите на работниците си. 

По думите му, у нас сме стигнали дотам, че да считаме нормалното за идеално - работиш, получаваш за това възнаграждение редовно и с времето заплатата ти расте. 

Едно много хубаво, нормално поведение на държавата нарече Александър Загоров инициативата за създаване на Фонда за гарантиране на вземанията на работниците и служителите при несъстоятелност. 

Синдикалистът подчерта обаче, че Фондът е създаден за екстремални случаи. Според него, големият проблем са работодатели, които просто напускат държавата и не могат да бъдат намерени.

Според Александър Загоров, големият резултат би бил другаде - работниците да имат някакво участие в управлението - чрез социалния диалог, чрез колективните трудови договори, чрез получаването на повече и навременна информация, чрез прецизиране на законовите възможности да стачкуват.

Местната власт фаворизира инвеститорите и прави много често това за сметка на работниците, а това не бива да е така!, отбеляза Загоров.

Той припомни, че от синдикатите много пъти са предлагали да има специализиран трудов съд и той да решава трудовите конфликти не за три - четири години, а за три - четири месеца. 

И още - когато работодателят изплаща само 60 % от възнагражденията на работниците, той всъщност нарушава закона. А законът понякога работи така, че да провокира нарушения. За жалост, Конституционният съд не посмя да се произнесе срещу работодателите, коментира Загоров.

Той изрази скептицизъм за възможността на Инспекцията по труда да се запознае и справи с всички случаи на подобни нарушения от работодатели, тъй като в инспекцията работят много малък брой хора.

Снимка

Александър Загоров описа много ясно ефекта от новото законодателство така:

Преди приемането новото законодателство, свързано с възможността на работниците да получат неизплатените си заплати, бяхме идентифицирали около 250 фирми, които не изплащаха заплатите на работниците си. Имаше и сигнали, че това нещо ще се задълбочава.

Когато нещата напреднаха и се видя, че законът ще бъде приет, от тях останаха около 110 фирми, а останалите предпочетоха да си изплащат редовно към работниците всички задължения.  

От тези 110 фирми 16 са в съда, 14 все още се проверяват и 6 са в преписка т. е. ще влязат скоро в съда. 

А над 70 фирми си платиха на хората отново. И какво остана? Че от 250 фирми, когато законът започна да става по - тежък и се зададоха санкции към работодателя, всъщност едни 30 - 35 фирми останаха. А останалите до 250 успяха да си изплатят заплатите на работниците. 

Изглежда, че недобросъвестните са много. А тези, които наистина са обективно затруднени, са всъщност тези 16 + 4 + 6 или 36 фирми от 250 изначално. 

Цялото интервю на Емил Костов с Александър Загоров чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58