Новите правила за гарантиране вземанията на работниците при несъстоятелност дават право на Инспекцията по труда да да стартира процедура по несъстоятелност за фирма, която не е изплащала заплатите на поне една трета от своите служители за период от два месеца.
В интервю за Радио Пловдив директорът на инспекцията в Пловдив Атанас Чернаев коментира как на практика ще се прилагат промените в законодателството.
По думите му в последните няколко години броят на предприятията, които имат проблеми свързани с изплащането на трудови възнаграждения намаляват значително.
Ако през 2013 са били над 350 тези предприятия, които в рамките на една година сме констатирали подобни нарушения,за миналата година са по малко от 50 в. От началото на година в 11 предприя имаме констатирани случаи, в които трудовите възнаграждения не са изплатени , като в преобладаващата час от тях след даване на предприсания това се случава. И ако сумите преди години, пет години назада се връщаме, бяха от порядъка на няколко десетки милиона на година, то миналата година са по-малко от 2 милиона забавените възнаграждения, които сме констатирали и почти толкова са изплатени. От началото на година цифрите са - 255 хиляди лева са забавените възнаграждения, за същия период е установено изплащане на 204 хиляди лева задължения, обясни Чернаев
Той допълни, че въпреки това все още има няколко предприятия, на които са изпратени документи за започване на процедура по несъстоятелност.
Извършват се проверки във всички случаи, когато има сигнал за неизплащане на заплати. Ако има таково нарушения се дават предписания, след това се търси административно наказание.Процедурата стартира когато на повече от една трета от работниците, за повече от два месеца има забавяне на заплата. След 2014 значително по-малко са сигналите за неизплащане на заплати, коментира директорът на трудовата инспекция.
В инспекцията в Пловдив работят достатъчно хора за да се осъществява контрол.
В момента най-големите суми за неизплатени заплати са при фирми, занимаващи се с търговия, строителство, транспорт, защото в тези сектори са й най-големите предприятия.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..