Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите решения за Западните Балкани няма да са сега


Европейското бъдеще на Западните Балкани се наложи като най-разпознаваемата сюжетна линия на българското европредседателство, но освен   режим на диалог, нищо повече, коментира престоящата среща ЕС - Западни Балкани в София политологът Иво Инджов. 

Доста се изписа и изговори за това бъдеще на Западните Балкани и предполагаемата роля на България за това  бъдеще. Със сигурност, когато България прави отчет за европредседателството България може да отчете успех, че е допринесла за един режим на диалог между различните страни в този процес, но нищо повече. 

Надали в София може да бъде решено европейското бъдеще на Западните Балкани, каза Инджов, както смята, че ще се оценят усилията на България в този процес.

Диалог за бъдеще на Западните Балкани имаше и преди българското европредседателство и ще има и след българското европредседателство. Може би ще бъдат направени някои анонси в София , които са важни, но големите решения за Западните Балкани няма да бъдат взети в София. Евентуално това ще стане на срещата на върха на Европейския съюз през юни и в рамките на една година време, такива са прогнозите на различни авторитетни източници.

Политологът подчерта,  големият проблем остава Косово-  испанското вето за Косово няма да бъде преодоляно, и припомни, че страната не е призната  и от други държви. Докато  спорният въпрос с името на Македония има повече възможности за консенсус. Най-близо до стартиране на еврочленство са Македония и Албания.  Възможността за компромиси по отношение на Македония е  много по-голяма, доста интензивно преговарят от началото на годината гръцката и македонската страна. Някъде прочетох, че е възможно да се обединят около името Горна Македония, да бъде даден двугодишен срок, през който Македония да го въведе и във вътрешна употреба това име като промени Конституцията си. Тук е възможно да има някаква новина в София да се произведе, но не и по отношение на Косово. Като че ли дългогодишните разногласия между Гърция и Македония изглеждат вече по-лесни за разрешаване след смяна на правителствената гарнитура в Скопие.

Очакванията трябва да бъдат реалистични. Пак казвам, усилията за европейската интеграция на Западните Балкани, което е една дългосрочна стратегия на Европейския съюз, трябва да бъде оценена ролята на България, но не трябва да бъде надценявано свършеното до момента и това, което ще се случи в София, това е просто една среща, на която дългогодишни проблеми трудно могат да  намерят своето разрешение.

 Плюс това няма как да бъде преодоляно испанското вето за Косово, до края на годината могат да започнат преговори с още две страни  от Западните Балкани за еврочленство, но пък две ще останат извън класацията. С Косово и Босна и Херцеговина никой не говори за започване на преговори в близките едва – две години. Албания и Македония имат сега шансове, така че Западните Балкани ще останат предизвикателство за ЕС доста след българското председателство.

Голямото послание на срещата в София е, че диалогът трябва да продължи

Цялото интервю с Ивно Инджов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11