Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната карта ще ощети пациенти и болници

Новият проект на Национална здравна карта е създаден в нарушение на изискванията на български и международни правни норми, не са взети под внимание тежките диспропорции в съществуващата здравна система и голямата задлъжнялост на редица болници.

Около това становище се обединяват големите съсловни организации – Сдружението на общинските болници в България, Националното сдружение на частните болници, Център за защита правата в здравеопазването, Българската болнична асоциация и Сдружението на областните болници в България. Те днес излизат с официална позиция. По темата – интервю с Красимир Грудев, собственик на МБАЛ „Тримонциум“, а също и член на УС на Националното сдружение на частните болници.

Приемането на Националната здравна карта в този й вид, ще означава – удължаване на времето, в което пациентите ще чакат за да получат адекватното лечение, тоест – увеличаване на листите на чакащите. От гледна точка на болниците – ще има сериозни диспропорции в поддържането на структурите им. Сами разбирате, че ако една болница спре работата си преди края на месеца, хората не могат да бъдат извадени на трудовата борса. Някой трябва да им плаща заплатите, а те не могат да си вършат работата. Това ще доведе до увеличаване на разходите на лечебните заведения и до фалити. Най-застрашени са малките общински лечебни заведения, подчерта Грудев.

Рисковете за Пловдив и областта

Рискове има. Това, което е подадено  по принцип от областната комисия не е отразено в националната здравна карта и леглата дефакто са намалени с около 800. Проблемът се състои в това, че всички тези легла се  определят на база статистическите данни на областта. Но както и в другите големи градове като Пловдив, София, Варна, Бургас има огромен приток на хора от други области, които постоянно работят и живеят в тези области. Ситуацията е такава, че за тези хора няма да има осигурени легла, защото каквото и да си говорим населението на Пловдив не е това, което е по статистика – то е много по-голямо заради притока на хора от други области, които постоянно живеят и работят тук. Ето, това  ще ограничи достъпа както на гражданите на Пловдив, така и на други граждани, които живеят и работят в Пловдив, временно или постоянно,  но не са жители на Пловдив.

Дисбаланс

В Пловдив и областта също има намаление на леглата, най-вече в терапевтичните и хирургическите направления. За някои от специалностите броя на леглата е намален с 40%.

Не бих могъл да кажа, че от непосредствен фалит има застрашени лечебни заведения, но във всички случаи - от намаляване на дейността и възможностите за работа са застрашени всички. В терапевтичните специалности има намаляване броя на леглата, в хирургическите специалности, навсякъде броят на леглата е намален, в няколко случая дори с около 40 %. И това ще означава спиране на работа, а при наличието на специалисти, при наличието на свободни за лечение легла, тъй като те не са калкулирани, не са включени в касата и отделно поради ограниченията на лимитите - тези легла ще стоят празни и хората ще чакат отвън, коментира Грудев.

Той прогнозира, че всичко това ще доведе до ограничаване на достъпа до медицинска помощ, а също и до финансови загуби за лечебните заведения.
Цялото интервю с Красимир Грудев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50