Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата ЕС - Западни Балкани ни даде европейско самочувствие

| обновено на 18.05.18 в 15:51

Смятам, че срещата ЕС – Западни Балкани в София е историческо събитие, колкото и клиширано да звучи тази оценка, коментира за Радио Пловдив политическият психолог проф. Антоанета Христова. 

Според нея от това събитие няма да произтекат категорични и бързи реформи и промени в структурата на ЕС или в отношението към Западните Балкани, но за първи път България е успяла да събере толкова лидерите от ЕС и региона, успяла е да говори за проблемите на региона, в който и ние живеем, и за първи път българите са успели да се почувстват като граждани на страна, в която се се  случват процеси важни и за света.  

Скептиците разбира се могат да имат друго отношение, но винаги трябва да се поставя началото. Никога няма да постигнем каквато и да е цел, ако не се постави началото, добави Христова. Тя подчерта, че срещата в София е била добро събитие за нашия регион, а и за самочувствието ни на българи. Показахме, че и ние можем да играем централна роля и за историята, и за бъдещето.

От една страна държавите от Западните Балкани трябва да разберат, че имат доста път да извървят и да направят промени, за да станат част от ЕС. Но самият ЕС разбра в София, че диалогичността и подаването на ръка е по-доброто поведение и контрол, отколкото да неглижираш региона. А това не беше изговаряно досега, каза още проф. Христова.

Тя добави, че не трябва да имаме свръхочаквания за бъдещето след срещата ЕС - Западни Балкани. Всяка страна трябва да извърви своя път, за да стане член на ЕС. Най-напред в тази надпревара е Сърбия, но там подкрепата за членство е по-ниско отколкото при другите страни в ЗБ. Просто там има силни влияния на други страни.

В нашия регион, на Балканите, винаги е царяло напрежение, но в София за първи път си стиснаха ръцете лидерите на Гърция и Македония Ципрас и Заев. Това никой не е очаквал, а може би е било подготвено, предположи Антоанета Христова.

Тя коментира и поведението на премиера Борисов и демонстрираното от него близко отношение с всички европейски лидери. Това е негов стил, който е много печеливш в Европа, защото не е обичаен. Бойко Борисов беше подкрепен от лидерите в Европа, за да поеме медииращата роля на Балканите. Борисов може да отваря врати, а в политиката това е голямо умение и дарба.

В крайна сметка срещата в София наистина трябва да даде на България повече самочувствие, но време е да разберем, че сме членове на голямото европейско семейство встрани от празниците, а и в делниците, каза в заключение политическият психолог проф. Антоанета Христова.

Цялото интервю с Антоанета Христова може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12