В седмицата на духа - Фондация "ПАМЕТ" отправя покана към всички пловдивчани и гостите на града да посетят до 30 май "Пространство на словото", част от проекта „Слово и рисунки, светлина и звук“.
Интересното в този проект е, че той се случва не само на Главната улица в Пловдив, но и в Яврово – селото, което е свързано с двама големи български творци - Николай Хайтов и Борис Димовски, това заяви в интервю за Радио Пловдив Здравец Хайтов, син на Николай Хайтов и председател на фондация „Памет“.
Той уточни, че проект „Слово и рисунка, светлина и звук“ се състои от три части. В Пловдив е обособен модул, който е озаглавен „Пространство на словото“, който въвежда в историята на създаването на българската азбука.
В модел „Слово и рисунки“ ще бъдат изписани фасади от къщи с рисунки на Борис Димовски. Три от тях са на главната улица на Яврово, а останалите в близост до къщата на Хайтов.
Третата част от проекта е озаглавена „Храм на словото“ и предвижда мултимедийно представяне на всички дейности.
Цялото интервю със Здравец Хайтов можете да чуете в звуковия файл.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..