Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското образование се нуждае от вдъхновение

Това е най-светлият ден в годината може би за нас, българите, защото го свързваме със словото и със светлината. И тъй като наистина  светът, животът, човеците са започнали в Словото, вероятно и ние имаме усещането, че сме част от тази митология.  А какво е личното ми усещане за празника - малко раздвоено,  защото едновременно чествайки митологиите на словото, се замисляме и върху фактологиите на делника и този сблъсък понякога не е особено радостен., заяви проф. Валери Стефанов – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“. 

В дигиталната среда днес се говорят различни езици – красиви, грозни, цинични, пропаднали. За съжаление, това е Вавилонията – съвременните електронни средства ни дават възможност да попаднем още по-драматично там и да понесем  звученето на всички езици. Не можем да живеем само във Възвишеното.

Вероятно обаче бихме искали да го правим и въпросът за начина се свежда до възпитанието – да се ориентираш за онази мяра, която ти дава възможност да избереш словесните пространства, в които ти самия да пребиваваш.  Да, словото е ранимо и човекът е раним. А грозното слово безспорно ни наранява.

Има различни реакции към словесната Вавилония, за която си говорим. От една страна е максималното опростяване на езика и свеждането му донякакви  реплики – пароли, с които се общува в определени младежки колективи и там се използва семплия език. И от друга страна -  да се отива към усложняване, към някаква хиперкоректност, която също не е нещо нормално. Все по-трудно днес можем да се съпротивляваме на това, което идва като международна лексика, като терминологични пластове и това пък е усърдието на  литературата – да създава такива красиви словесни светове, които да са притегателни за младите хора и те да поискат да се приютят в тях.

Човек е хубаво да общува, защото четенето е много специфична интелектуална дейност. Модерният човек се е развил с практиките на четенето, защото, да не забравяме, че  индивидуалното четене е късно придобито човешко умение и ако не опазим това умение, развиващо интелектуалните ни способности, занемаряването на човека е неизбежно. Четенето прави човека интелектуално гъвкав.

Елитите  трябва да имат отговорността, че тяхното слово оказва моделиращо въздействие върху средата и най-вече - върху младите хора. И понеже говорим, че словото е възвишено и как ще вървим с него към бъдещето, не можем само със словото на омразата да вървим към бъдещето. Ето, това е размисъл, който трябва да предизвикат съвременните употреби.  Давам и конкретен пример от заглавие: „Президентът е подгряваща група на премиера“, изказано от български политик. Това е пример за антропологичия срив на говоренето и хора, които са отговорни за публичното слово, трябва да пазят авторитета му и авторитета на институциите.

Българският учител би трябвало да бъде оставен на своето вдъхновение. А българското образование винаги се е нуждаело от вдъхновение. Не е вярно, че децата днес не четат, има прекрасни деца и български учители, които прекрасно работят с тях. За съжаление, немалка част  ще поемат пътя към чуждите университети и колко от тях ще се завърнат, това вече е друг въпрос.....

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30