Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки искат достоен живот за децата с увреждания

В Деня на детето майки с увреждания организират палатков лагер пред Парламента.

Депутатите биват посрещнати с инвалидна количка и с надпис „Системата ни убива“. Този протест е в отговор на отлагане на срещи, протакане на решаване на проблемите на тези семейства, а също и на демостративното недопускане на родителите на тези деца в НС. За исканията, които за пореден път поставят майките на деца с увреждания и за отношението на институциите – по темата говорим с Мария Начева – майка на момченце с увреждане от Пловдив, която също се включва в палатковия лагер.

Това не е отчаян опит, това всъщност е начин да покажем, че знаем как да защитим децата си. И до последно ще се борим за тях и няма да оставим нещата така. По тази причина няма обявен край на нашия лагер, на нашия протест, той ще бъде безсрочен до постигане на промяната и до приемане на исканията, които искаме вече три години и отстояваме на шест протеста, заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Начева.

Изолация на хората с увреждания

Основният проблем е, че в България хората с дефицити и увреждания са изолирани, лишени са от възможности и живеят в бедност. Сред тях има хора, които имат запазени умения, имат възможност да работят, но не получават такъв шанс. Ако пък човекът е с тежко увреждане, поне един член от семейството му е принуден също да живее в бедност, да се посвети на него и отново да няма шанс за работа и развитие, коментира Начева.

Необходимостта от промяна

Основното, което искаме ние е да има адекватен закон за личната помощ. Искаме нова система за оценка както на увредените или нарушени функции, така и на съхранените, с цел включване на човека в обществото, за да не бъде той изолиран вкъщи между четири стени. Относно увредените функции е абсолютно необходимо нова адекватна индивидуална медицинска оценка, която да определя, не случайно повтарям думата ”индивидуално”, нуждата от терапия, помощни средства, медицинските изделия, всичко отново казваме индивидуално според човека и увреждането му. Необходима е адаптация на жилището му, адаптирана работна среда, за да дадем шанс за работа и на хората с увреждания. Необходима е индивидуална оценка на помощните средства, от които се нуждаят хората, защото на този етап на всички хора с увреждания се предоставят едни и същи помощни средства, независимо от това, че те са неподходящи за възрастта, диагнозата. Неподходящите помощни средства могат да усложнят състоянието допълнително. Има случаи на такива деца, които получават допълнително гръбначни изкривявания от неподходящите инвалидни колички, които  получават. Искаме да се определи необходимостта от лична помощ – личен асистент за хората, които имат нужда от него.  Той трябва да бъде мотивиран да се грижи за лицето. Това ще даде възможност на родителите или близкия в семейството за работи и да не живее в бедност. Всъщност, основното е, че ние не искаме помощи и подаяния, ние искаме да работим, да си плащаме данъците, както ние, родителите на децата с увреждания, така и хората с увреждания над 18 г. , които имат възможност да се реализират, тези, които нямат възможност имат нужда от адекватна помощ, допълни още Мария Начева.

Цялото интервю с Мария Начева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50