Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митническата война ще накара бизнеса да стане по- конкурентен

Наложените от САЩ мита върху вноса на стомана и алуминий на практика са търговска война - единодушни са повечето наблюдатели. Канада, Мексико, Европейския съюз изразиха опасения от мерките, сезирана бе и Световната търговска организация. По темата,  с поглед и към българското производство, разговаряме с инж. Никола Добрев, председател на Съвета на директорите на КЦМ.

Тезата му е, че Доналд Тръмп прави изпълнява предизборните си обещания и работи за икономиката на собствената си страна, а това е предизвикателство и към останалите да направят бизнеса си по- конкурентен.

Всичко беше премерено от американците в лицето на президента Тръмп – той каза „Преди всичко Америка!” Това не означаваше нищо друго освен това, че трябва да обърне внимание на американската икономика, която беше в голям дисбаланс към глобалната икономика. Мисля, че около няколко стотин милиарда долара беше този дисбаланс и той си постави за задача да го намали и упорито го въвежда и то се вижда. Ние повече обръщаме внимание на външните прояви на тази митническа война, но се вижда, че той вдигна с почти 3 % ръста в щатите на икономиката, намали безработицата, вдигна доходите и то за кратко време, което означава, че той си преследва целта за Америка. Това е показателно.

По отношение на международната реакция и сезирането на СТО Добрев коментира, че Световната търговска организация се командва от  силните държави. Естествено, ако е някоя малка държава направи подобно нещо, Световната търговска организация ще я смели направо. Но в момента мисля, че Световната търговска организация няма да предприеме някакви мерки. Освен това това не е изолиран случай. Ако се върнем в историята почти всички президенти на Америка по един или друг повод  са правили подобни крачки – Никсън, Рейгън особено, мисля, че даже и Обама периодично удряха метлата по един или друг повод, за да оправят нещата вътре в Америка. Така че е едно предизвикателство към глобалната икономика и всяка отделна икономика да преодолява такива перипетии, за да остане конкурентна.

Според Никола Добрев мерките на САЩ са връщане към нормалността, която е изгубеня по пътя на износ на капитали.

Сега вече като бумеранг се  това връща при нея, изнесените капитали спират развитието вътре в самата Америка. Аз мисля, че предизвикателствата всички да станат конкурентни дори при тези митнически бариери и да могат да продават, защото, ето,  виждате Китай не отиде на конфронтация, отиде на споразумение за митническите тарифи, защото те имат интерес да продават.

Прогнозата е, че конкурентност при 25 % мито на стомана също може да се постигне, защото печалбите са сигурно много повече от 25 %, там където се произвежда. А що се отнася до българската икономика

На този етап нашата икономика е ориентирана проевропейски и вътре в общността няма да имаме сътресения. Това ще се отнесе основно към големите производители на стомана и алуминий. Дори реципрочните мерки примерно стомана срещу дънки ми изглежда малко ми изглеждат смешни, но все пак нещо да направят. Що се отнася до нашата българска икономика специално нашата цветна металургия  при другите отрасли няма такава зависимост силна. Пазарите са огромни, ако там нещо не излиза, ще се ориентират към други пазари. Мисля, че в областта на металургията само колегите от Шумен ще имат някакви проблеми, тъй като те са изцяло алуминиево производство, крайно производство и там сигурно ще скочат митата, но там колегите са умни ще намерят изход. Аз мисля, че няма сериозни, стратегически дълготрайни опасности за българската икономика от тази митническа война.

Равновесие няма да може да се постигне, защото равновесието означава застой, спиране, винаги ще има някакви противоречия, винаги ще има битка за първенство и който победи, каза още Никола Добрев. По думите му политиката ако е умна трябва да подпомогне икономиката така, че стане стабилна. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28