Участието ми в знаковата конференция „Храни 2030“ е свързано с приноса на научните изследвания за подобряване качеството на храните. Те са важни за това да имаме устойчива икономика, както и добър здравен статус.
Средствата са увеличени, въпреки че като цяло бюджетът е рестриктивен, заради напускането на Великобритания, посочи още министърът. Той смята, че това е важна тема, защото ЕК говори повече за качество на храните и устойчивост. Българските университети, научни организации, както малки и средни фирми могат да се включат на конкурсен и проектен принцип до 2021 година.
Особено важно е, че в Пловдив провеждаме тази конференция, защото тук са университетите и базите за храни и иновации, допълни Вълчев. Той посъветва те заедно да се включват в европейските мрежи, с които да кандидатстват за средствата от ЕС.
По повод на по-ниските заплатите на младите кадри във висшето образование министър Вълчев каза, че темата ще бъде обсъдена в поредица дискусии за стратегиите за развитие със Съвета на ректорите. Той посочи, че сега в държавните университети има два пъти по-високо заплащане в сравнение с училища и детски градини.
Защо са толкова ниски заплатите на асистентите, е въпрос, който аз задавам на ректорите, те определят дизайна на заплащане, попита Вълчев.
Той предложи схемата да не е така базирана на старшинството, а обратното – например процент прослужено време да е 1,8%, в средното образование е 1%.
Големите разлики в заплатите на възрастни и млади преподаватели в университетите достигат средно над три пъти, защото са в зависимост от годините, обясни Вълчев. Ръководствата трябва да имат ясни цели за задържане и мотивиране на младите преподаватели.
Няма съмнение, че тези от висшите училища, които сега инвестират в млади кадри , утре ще бъдат добре, това трябва да бъде една от основните цели, смята министърът на образованието и науката. Той посочи, че МОН няма възможност да влияе на системата на заплащане в университетите, но той има апел към всички ректори да насочат внимание към младите преподаватели, защото често ги забравят.
В работата на форума се включи и българският евродепутат от ГЕРБ ЕНП Владимир Уручев. Той участва в заключителната сесия на конференцията, посветена на храните с хоризонт 2030-та година. Форумът се провежда в Аграрния университет и е под надслов "Храни 2030 - изследвания и иновации за продоволствена сигурност и повишаване на качеството и сигурността на храните и хранителните системи".
Кой е акценът в работа на Уручев, може да чуете интервюто на Живка Танчева.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..