Идеен проект за нов център на Сопот и за обновяване на къщата музей „Иван Вазов“ дари на общината архитект Пламен Генчев. Пред Радио Пловдив той разказа, че проектите са били готови преди няколко години, но не се е стигнало до тяхната реализация.
Едната част от проекта за обновление на къщата музей „Иван Вазов“ предвижда експозицията да бъде представена по нов начин. Целта е да заинтригуваме младите хора, които гостуват в музея. Идеята е с по-модерни средства да представим историята на Вазовия род и ежедневието на българите преди повече от 100 години. Ще акцентираме и върху рода на Вазов - майка му, генералите Вазови.
Що се отнася до експозиционната зала, ние предлагаме тя да се превърне в музей на града Сопот и отново с интерактивни технологии да се представи историята на Сопот от най-дълбоки времена до наши дни. Така ще бъде представена много по-богата информация за историята на града.
Проектът за обновление на централната градска част е също разделен на два етапа. Идеята е около паметника на Вазов да бъде изградена сцена, а площадът да добие по-съвременен вид чрез нови настилки, озеленяване, осветление, сухи фонтани.
Втората част е около сегашния културен дом да бъде изградена историческа алея, която да обхване седемте етапа от развитието на града. Да има места за сядане, детски площадки, водни атракции.
За обновлението на площада ще се кандидатства за финансиране от европрограмите. 800 хиляди лева ще струва първият етап от ремонта, а историческата алея - също толкова.
До края на юли хората трябва да предложат своите предложения за музея "Иван Вазов", които ще бъдат разгледани от архитектурния екип и отново предстои обществено обсъждане. В момента екипът прави остойностяване на проекта.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..