Идеен проект за нов център на Сопот и за обновяване на къщата музей „Иван Вазов“ дари на общината архитект Пламен Генчев. Пред Радио Пловдив той разказа, че проектите са били готови преди няколко години, но не се е стигнало до тяхната реализация.
Едната част от проекта за обновление на къщата музей „Иван Вазов“ предвижда експозицията да бъде представена по нов начин. Целта е да заинтригуваме младите хора, които гостуват в музея. Идеята е с по-модерни средства да представим историята на Вазовия род и ежедневието на българите преди повече от 100 години. Ще акцентираме и върху рода на Вазов - майка му, генералите Вазови.
Що се отнася до експозиционната зала, ние предлагаме тя да се превърне в музей на града Сопот и отново с интерактивни технологии да се представи историята на Сопот от най-дълбоки времена до наши дни. Така ще бъде представена много по-богата информация за историята на града.
Проектът за обновление на централната градска част е също разделен на два етапа. Идеята е около паметника на Вазов да бъде изградена сцена, а площадът да добие по-съвременен вид чрез нови настилки, озеленяване, осветление, сухи фонтани.
Втората част е около сегашния културен дом да бъде изградена историческа алея, която да обхване седемте етапа от развитието на града. Да има места за сядане, детски площадки, водни атракции.
За обновлението на площада ще се кандидатства за финансиране от европрограмите. 800 хиляди лева ще струва първият етап от ремонта, а историческата алея - също толкова.
До края на юли хората трябва да предложат своите предложения за музея "Иван Вазов", които ще бъдат разгледани от архитектурния екип и отново предстои обществено обсъждане. В момента екипът прави остойностяване на проекта.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..