Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македония е на прага на разпадането си заради силния албански фактор

Часовникът цъка не в полза на македонистите

Масата от народа в Македония иска нормализиране на отношенията с Гърция, но гърците на масово ниво приемат теорията за античния произход на Македония

Името Северна Македония е най - малко натоварено с някаква допълнителна символика. То е само едно географско наименование. Всички други варианти имат допълнителни натоварвания, а това няма. 

Така историкът и преподавател в Пловдивския университет доц. Димо Чешмеджиев коментира избора на името на западната ни съседка.

Според него политически контекст винаги може да се намери, ако се търси. По думите му обаче, главното е да се реши политическият проблем. 

Доц. Чешмеджиев очерта разликите с приемането на новото име от македонска и гръцка страна.

В Македония ще приемат, тъй като там опозицията няма да успее да прокара. Аз познавам много македонци, които са  македонисти всъщност - това е главно техния елит, интелектуален или какъвто щете. 

Но масата от народа застава зад нормализацията на отношенията с Гърция, подчерта историкът. Той припомни, че Македония е била част от Югославия, която е имала по - свободен режим по време на социализма. 

Те искат да пътуват. А изолацията на Македония не предполага нещо такова. 

Доц. Чешмеджиев посочи, че в Гърция политическото разположение на силите не е много ясно. 

Снимка

В Гърция проблемът ще е по - голям, тъй като е в някаква степен цивилизационен, не само политически, обясни доц. Димо Чешмеджиев.            

Той посочи, че в Гърция приемат теорията за античния произход на Македония по различен начин от нас. 

Те приемат тая теория сериозно на масово равнище. На научно равнище това не може да стане, тъй като всички са наясно. Но на масово равнище хората приемат, че макенодският език е древномакедонски език и всъщност е гръцки език.

Дори да е илирийски, очевидно това не е езикът, на който говорят съвременните македонци, който е славянски, обясни историкът. 

По думите му, в Македония и най - върлите защитници на антиквизацията или на античния им произход са наясно как стоят нещата. Щото трябва да си пълен идиот, за да смяташ, че говориш на езика на Александър Македонски.

Македония винаги е имала териториални претенции към България, припомни доц. Чешмеджиев. Той се позова на видяна от него преди години карта, на която Македония се простира до Велинград.

Чешмеджиев обясни, че претенциите на Македония към България не са можели да се реализират дори по времето на Югославия, когато зад нея е стояла една мощна федерация. Тя няма този потенциал да има към нас някакви претенции, убеден е университетският преподавател. 

Според доц. Чешмеджиев Македония е изправена пред много по - голям и сериозен проблем от този с името.

Това е държава, която е на прага на разпадането си. Защото там албанският фактор, за който никой не говори, е изключително силен.

Историкът припомни, че сред по - високите дипломатически кръгове се говори, че Македония трябва да бъде разделена

Той обясни, че една от причините Гърция да подпише това споразумение и да направи някакви отстъпки е назована от гръцкия външен министър Козиас: по - добре Северна Македония, отколкото Велика България и Велика Албания.  

Не съм оптимист. Тая комисия няма да доведе до нищо. В нея има повече политици, отколкото историци. 

Така доц. Димо Чешмеджиев коментира очакванията си за работата на българо-македонската група, която трябва да преговаря по изглаждането на спорните въпроси между двете страни.

Участвал съм два пъти в подобни преговори на ниво БАН. С тях се преговаря много трудно. Те никога не отстъпват, независимо каква е историческата истина, каза доц. Чешмеджиев.

Цялото интервю на Неда Велкова с доц. Димо Чешмеджиев е в звуковия файл. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58