Нови правила на ЕС гарантират това лято по-добра защита на 120 милиона летовници. От 1 юли пътниците, които резервират пакетни туристически дестинации, ще се възползват от по-големи права като потребители - включително връщане на пари, отмяна, получавана информация и др.
Игнат Арсенов, директор на Европейския потребителски център, подчерта, че правилата в директивата се отнасят за по-голяма група почивки, не само предварително договорените, а и свързаните пътувания.
Защитата важи на територията на целия ЕС, независимо къде почиваме - в съюза или в трета страна. И сега е възможно увеличение на цената на договора, при особени и ясни обстоятелства - при резервация преди година се случва повишение на горивата, промяна на валутни курсове и т.н. Досега това бе допустимо, но отсега нататък ще бъде доста по-ограничено, до 20 дни преди почивката. След този срок туристът ще има право да се отказва, коментира Арсенов.
Особено наболял проблем е мястото, където ще заминаваме, да има някакво извънредно обстоятелство - терористична атака, природно бедствие като наводненията преди дни в Гърция и т.н. В такива случаи туристът може да се откаже и да му бъдат върнати парите при пакетна почивка и при предупреждение от страна на държавните власти. Може и да се презавери почивката за друга дата, посочи специалистът.
Тези правила важат и при купуване на самолетни билети, дори за нискотарифни полети. При отмяна на полет на пътниците се полагат настаняване в хотел и храна. Самият туроператор трябва да ни съдейства да си получим полагаемите грижи от авиокомпанията.
Това важи и когато туроператорът фалира, подчерта Игнат Арсенов.
Заради честите жалби, свързани с издаване на визи или здравни изисквания в някои страни, тази информация вече е залегнала в новите правила на ЕС. Това е в сила и за трети страни, като туроператорът задължително трябва да ни съдейства, дори при т. нар. свързани пътувания, обясни експертът.
Цялото интервю на Антония Попова с Игнат Арсенов, директор на Европейския потребителски център, е в прикачения файл.
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..