Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две наредби изчисляват работното време - едната по дни, другата по часове

Работодателите искат единство в нормативната уредба

Досега изчисляването беше в дни по календар, сега ще е в часове по график

В огромната си част наредбата не се променя. Променя се само една много малка част от нея - сумарното изчисляване на работното време.

Това съобщи пред Радио Пловдив юристът Ивелин Желязков, представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България по повод предложението на социалното министерство за промени в наредбата за плащане на болничните и майчинството.

Става дума за промени конкретно в член 9 Б от наредбата, подчерта юристът.

По думите му, работата на смени и прилагането на сумирано изчисляване на работното време са две различни неща.

При сумираното изчисляване в България се прилагат международно правни норми - две конвенции и една директива. България ги спазва абсолютно точно, заяви Ивелин Желязков.

Той обясни, че проблемът идва от това, че за относително едно и също нещо - сумираното изчисляване на работното време, в България в момента има действащи две наредби - едната е за изчисляване работното време, почивките и отпуските, а другата е наредбата, по която работи НОИ за паричните обезщетения и помощи от Държавното обществено осигуряване.

Първата действа от 1-ви януари тази година и по нея се прилага изчисляване по дни. При втората наредба на НОИ изчисляването е по часове.

Според работодателите трябва да има единство на нормативната уредба. Те приемат за по - справедливо изчисляването по часове. 

Снимка

Кодексът за социално осигуряване и Кодексът на труда имат приоритет, те са по - важни като норми и следва да се прилагат приемуществено, посочи Ивелин Желязков. Той цитира Кодекса на труда, в който е посочено, че отработеното време е реалното време, а не тока, което се счита за отработено.

Желязков коментира и примера с работник, който е на определен график и дава 12-часови дежурства.

За да работи този човек 12 часа, колкото е допустимият максимум по действащото законодателство и което не се променя, той трябва да работи по определен график. Този график трябва да бъде заплатен такъв, какъвто е и такъв, какъвто е отработен. То няма как иначе да се получи.

Юристът призова някой да посочи как точно би станало евентуалното ощетяване на работника от работодателя с новия начин на сумарно изчисляване на работното време.

Желязков коментира, че проблемите с отчитането са се родили с въвеждането от 1-ви януари тази година на промените в наредбата за изчисляване на работното време, почивките и отпуските. 

Става дума за едно и също отчитане, по което да се чуди човек по кой от двата възможни начина да го направи! Това е проблемът и този проблем ще се реши сега, заяви юристът. 

По думите му, работодателите са констатирали проблема още в началото на годината и вече е време той да бъде решен.

Смяната е на работни часове. Къде е проблемът тогава тяхното отчитане да бъде също в работни часове? Или ще сравняваме краставици с домати?

Що се отнася до майчинството, Ивелин Желязков обясни, че някой много дълбоко се е объркал

В единия случай говорим за отчитане на работно време, а в другия случай говорим за обезщетение при бременност и раждане т. е. за конкретни пари. Този въпрос е прекрасно уреден в Кодекса за социално осигуряване, член 49. Там става дума за размера на това обезщетение, който е определен като 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение. Тук не става дума нито за дни, нито за часове! То се изчислява за 24 месеца назад - за две години се гледа какви са осигурителните вноски и права на конкретното лице, върху тях се прави разбивка за този период и се вижда какво се получава като резултат.

Като представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България Ивелин Желязков отново подчерта, че проблемът със сумарното изчисляване на работното време е голям в момента и това е начинът да бъде решен сега. 

Досега приспадането беше в дни по календар, а сега ще е в часове по график, посочи още Ивелин Желязков.

Цялото интервю на Неда Велкова с юриста от Асоциацията на индустриалния капитал е в звуковия файл.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53