50% от жътвата в страната е приключила и затова е още твърде рано да коментираме каква ще бъде реколтата. Вярно е, че тази година има градушки, наводнения, но да не забравяме, че говорим за една фабрика под небето, каквото по принцип е земеделието. Миналата година също имаше пострадали от засушаване площи, т.е. влизаме в ритъм от природни катаклизми, които невинаги могат да бъдат предварително овладени и избегнати. Това заяви Мариана Кукушева – председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
По думите й тази година се очаква да бъде прибрано над 5 млн зърно и когато това стане факт, може да се коментира какво е качеството на българското зърно. Традиционно България отглежда хлебна пшеница, която по своите хлебопекарни качества успя да върне едни от най-капризните пазари в зърнения бранш – арабските.
Българският хляб традиционно се произвежда по много достъпен начин - от брашно, вода, мая и шипка сол за стабилизатор. Това е най-бързооборотната храна в България и като такава тя носи в себестойността си бързото отразяване на тренда на енергийните транспортни разходи. Хлябът се произвежда през нощта и до обяд обикновено той е реализиран на пазара.
В последните две години заплатите в хлебопроизводството бяха увеличени два пъти. В бранша няма заплата под 1300 лв и това е нискоквалифициран труд. Това е изключително добро заплащане и то нараства непрекъснато, тъй като професията на хлебаря влезе в списъка на защитените професии, тъй като няма желаещи.
Хлябът не е субсидирана храна. В производството му няма никакви европейски средства, а изключително лични национални капитали.
Конкуренцията в бранша обаче е толкова дива, че не е никак лесно да се повиши доставната цена на хляба. Тя представлява едва 60% от стойността на хляба, която плаща потребителят. Останалите 40% се разпределят така: 20% за търговеца и 20% за държавата.
Ето защо единственото решение да не се повишава цената на хляба, а даже е възможно да поевтинее, е ФМ да предвидив бюджет 2019 г. 5% ДДС на хляба. Няма европейска държава, в която в момента хляб и луксозни стоки и коли, и накити да се облагат по един същи начин – с 20 %.
Чуйте повече от звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..