Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В образованието трябва да участват всички

Ремонтите вървят по план. Не очакваме някакви проблеми. Имаме малко забавяне в ЕГ „Пловдив“  със санирането. Това обаче няма да затрудни първия учебен ден, заяви заместник-кметът „наука и образование“ в Община Пловдив  Стефан Стоянов.

По думите му, в Гимназията по хранителни технологии, независимо от забавянето с изпълнителите,  основните дейности трябва да завършат до 10 или 12 септември. Уверението им е, че ще наваксат във времето. Дори и при забавяне, основният ритъм след 17 септември, когато започва новата учебна година, също няма да бъде фатално за учебния процес.

Не всички средства, които  училищата инвестират в ремонти, са общински. Всяко от тях има възможности да заделя средства от бюджета си. Тази година има и един американски фонд, който инвестира в ремонт на пловдивско училище. Малко повече време ще ни е необходимо, за да обобщим данните за този сезон.

Основната инвестиция, която предстои, е по ОП „Региони в растеж“, като около 18 млн лв ще бъдат инвестирани в основни ремонти през следващите 12 до 15 месеца. В училище „Любен Каравелов“ ще бъде разширен физкултурният салон, на който ще бъде направен основен ремонт, както и облагородяване на двора. Предстои ремонт на  първа сграда на ДГ „Перуника“, както и основен ремонт на ДЖ „Снежанка“.

Стоянов подчерта още, че тази година Общината има два основни приоритета. Единият е  да стартира  дигитализацията на учебния процес в общинските училища, като бъдат включени и 15-те, които все още не са обхванати. 

 Досега са обучени над 900 учители от Пловдив, като програмата от безплатните платформи на „Гугъл“ и „Майкрософт“  върви вече втора година. Крайната цел е до не повече от 3 години в Пловдив да  стане факт първото училище, което не използва хартия в учебния процес.

Другата смела стъпка  е, че за първи път тази учебна година ще има първи клас по системата Монтесори в ОУ „Св. св.Кирил и Методий“  в „Западен“. Там интересът към паралелката е много голям.  Основният фокус на политиката, която Общината води, е да въвежда нови за нашата система добри педагогически практики и да подпомага учителите, които искат да правят иновации. Ще се стремим да го правим по най-добрия начин, защото е важно какво и как се преподава в училище, как децата се учат да възприемат околния свят и да бъдат добри граждани. Това става с адекватна информация и със съвременно добро образование и основните усилия на администрацията са насочени към това.

В момента се състезаваме за вниманието на учещите, защото технологично, дори и децата в началните курсове, изпревават понякога своите учители. Светът се променя, децата се променят и образованието няма как сега да е както преди 100 години.  Дигиталните умения са важни за децата, защото не можеш да постъпиш на работа, ако не можеш да структурираш CV и т.н А в училище тези неща не се учат. Образователният процес и училището трябва да се отвори, а нашите колеги – да пътуват повече в Европа, за да видят какво правят техните колеги и всички заедно да участват в образователния процес.

В образователния процес трябва да участват всички, а образованието – да е динамично.

Чуйте интервюто от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51