Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Олимпик " е поредният финансов скандал на управлението

Какво постигна БСП с дебата, за който предизвика извънредно заседание на НС? Въпросите задаваме на Георги Търновалийски - депутат от левицата и зам. - председател на Комисията по бюджет и финанси.

Това, което бяхме предложили ние всъщност беше променено мъничко, но много съществено от управляващото мнозинство. ГЕРБ бяха внесли друго решение, с което вместо министърът на финансите да търси възможности за възстановяване на платените суми от гражданите към фалиралото дружество „да се търсят възможности за оказване на помощ” каквото и да означава това. А какво означава „оказване на помощ”?

Когато говорим за това посредничество и представителство пред гръцкия фонд няма как българската държава в тези случаи това означава, че трябва да бъдат наети адвокати и ние, българските граждани, или тези, които имат полици да се свържат с тези адвокати и те да ги представляват в Гърция, което няма как да се случи. 

Нали разбирате, че сумите, които те ще търсят от фонда ще са около стотина лева, половината от това, което няма да са ползвали, а трябва да платят минимум 500 лв за представителството на адвокат. Тук неслучайно е направено по този начин, за да може  тези граждани, които ще пострадат от фалита на дружеството да не си търсят вземанията от фалиралото дружество, прекалено са малки сумите и не напразно дружеството „Олимпик”, това го подчерта вчера заместник-председателката или министъра, представиха в Народното събрание, че от дружеството е заявено, че то държи гръцкия гаранционен фонд да разплаща при евентуален фалит на дружеството.

Не е ясно кой всъщност е отговорен и дали действия или бездействия на контролните институции у нас или пък пропуски в законодателството, двустранни договори доведоха до тази ситуация?

Георги Търновалийски: Имаме държавен независим регулаторен орган – Комисията за финансов надзор. След като имаме случай на фалит разбира се, че този орган е бил длъжен да установи навреме и да информира гръцката страна затова, което се случва с това дружество. Защото, да започне, първо, от регистрацията на това дружество – знаеше ли КФН кой е собственикът, реалният собственик на това дружество? Сега се оказва, че вписания  де юре собственик е лице, испански гражданин, който има забрана да извършва такава дейност в Испания. Второ, знаеше ли КФН, че това дружество години наред работи на загуба? Трето, знаеше ли КФН, че това дружество има много ниска ликвидност и ред други такива въпроси, които показват, че това дружество е в тежко  финансово състояние и че евентуално може да се стигне до такъв резултат.

Още 2009 г. Ралица Агайн трябваше да види кой е собственикът, досега това дружество работеше на загуба, ясно е, че то върви към фалит. Не може да се действа по предположения, но може да се направят анализи и тогава да се информира българският гражданин и тогава той да приеме този риск осъзнато и информирано – това е част от задълженията на КФН, защото това дружество т. н.  кипърско на люксембургска фирма със собственик испанец реално оперира само на българския пазар, само на българския, на нито един друг европейски пазар и много, много малък дял в Кипър.

Да, то има 10 000 клиенти в Кипър и 275 000 в България.

От 618 застрахователни дружества, които оперират в нашата страна – български и чужди, това дружество има десетпроцентен дял  - това е огромен дял. Всичко това показва, че тази Комисия за финансов надзор не си е свършила работата или не е искала да си свърши работата.

Другият голям гаф на фонда – 2 милиона лева „Олимпик” е внесло в обезпечителния фонд, а казахме, те нямат  задължение да внасят в този обезпечителен фонд, от който да се покрият тези полици на хората, които са платили. Как така едно дружество не дължи тези суми, 2 милиона, но ги внася в  този фонд? Управителите на фонда и Комисията за финансова надзор ги прибират – 2 милиона лева.

Кой е урокът "Олимпик"?

Поредният финансов скандал, допуснат от държавните институции. 

Чуйте цялото интервю в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23