Пещерата Добростански бисер, която беше отворена за туристи от месец май, досега има над около три хиляди посетители. Преди повече от седмица гръмотевична буря прекъсна осветлението, което се очаква да бъде пуснато от утре. За природния феномен разказва Ивайло Мирчев от ОП Туризъм - Асеновград.
Пещерата Добростански бисер е известна още като Ахметьова дупка. Намира се на 5 км от село Добростан, до Асеновград и на около 20-30 мин. пеш от хижа Марциганица. Достъпът до пещерата е обезопасен, включително и за деца, старият вход на пещерата, който е бил рисков, е преграден с метална решетка.
Ивайло Мирчев разказа, че пещерата Добростански бисер е пропастна пещера в Родопите, резерват Червената стена. Голяма част от пещерата е предимно от сталагмити и сталактони. Все още не популярна, защото е отворена отскоро, но е много красива и нежна пещера.
В пещерата живеят и колония прилепи. За пръв път тя е проучвана през 1963 година и е отворена за туристически посещения през 1990 година. После е затворена и злосторници чупят скалните образувания и образувалите се пещерни бисери и унищожават пещерните езерца.
Не взимайте от пещерните бисери, защото извън средата си, те се разпадат на прах и така само се унищожават, призова Мирчев.
Природният феномен обаче, ще бъде отворен за посетители само до края на месец септември, след което пещерата ще бъде затворена за зимния период, за да се опази уникалната колония от прилепи, която зимува в нея.
Ивайло Мирчев разказа и за други пещери в региона, като препоръча на туристите да използват добре очертаните туристически маршрути, за да гарантират безопасността си.
Цялото инетрвю с Ивайло Мирчев е в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..