Как се развива кризата с мигрантите в Европа и каква е българската позиция.
Европейската комисия беше домакин на минисреща на високо равнище заради кораба "Дичоти" и за разпределяне на мигрантите, спасявани в Средиземно море, между страните-членки на ЕС. В срещата участваха 12-те държави от т.нар. "ос на желаещите" – Италия, Франция, Германия, Австрия, Испания, Португалия, Люксембург, Холандия, Белгия, Малта, Гърция и Ирландия. Италианският вицепремиер Луиджи Ди Майо заплаши неговата партия да гласува за замразяване на вноската на страната в ЕС, ако други държави от Съюза не се съгласят да приемат мигрантите на борда на кораб на бреговата охрана в Сицилия.
Как се развива кризата с мигрантите в Европа и за българската позиция е коментарът на политолога Калоян Методиев.
Европа е на ръба, но има шанс да се спаси, заяви Методиев. Той допълни, че това е възможно, само ако има политическа промчяна на лидерството.Може би трябва да направим извода, че когато отказваш да вземеш едно решение, че когато го отлагаш колкото е непопулярно да е и колкото тежко да е, то винаги намира начин да се върне, да ескалира и проблемът да пораства. Визирам отказът на Меркел вече втора година да вземе категорично решение накъде ще върви тази Европа. Проблемът в този отказ на взимане на решение е това, което случва в момента. Виждате, че идва изцяло нова политическа парадигма, в Австрия това, което се случи – страната твърдо мина на страната на Вишеградската четворка. Но пак се връщаме до липсата на единно решение, това, което искам да кажа е, че всяка страна се опитва сама да реши собствения си проблем. Но няма общо, нямаме генерално решение на мигрантския проблем, а той е много дълбок, защото в неговата основа влизат още редица проблеми, които се отключиха – това е интеграцията, това са малцинствата, това е политическият елит и ролята му, новите глобални геополитически развития и т. н.
Българската позиция, на този етап с отказа на Борисов на предложението на Меркел/както беше съобщено/, върви съобразно идеята за оцеляване на Борисов и на това да няма промяна на държавата.
Преди две години лайтмотивът беше "Хората бягат от ятаган, трябва да ги приемаме", това го чу цяла Българя, сега, когато вътршенополитечската ситуация и коалиционният партньор е такъв, и защото ситуацията е такава вътрешно политическа – опозицията много силно поддържа линията на Вишеградската четворка, позицията е няма да приемаме никого. Не мога да говоря за принципи или за последователност, или за някаква искреност или за идея как ще се реши проблема, защото утре може да стане нещо друго и тогава трябва да кажем трябва да се съгласим да направим каквото ни кажат от Брюксел, от Меркел и т. н. Позицията му е уязвима – държавата е най-бедната в Европейския съюз, така че я поставя в ситуация при едни форсмажорни условия да бъде притисната да направи каквото й се каже. Една държава със силен политически елит, който има идеи и визия за държавата може да отстоява позиция.
И обобщителното изречение – Европа е на ръба, но все още има шанс да се спаси, но е необходима политическа промяна на лидерството.
Цялото интервю с Калоян Методиев е в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..