Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метеоролозите протестират с искане да бъдат извадени от БАН

Служители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) отново протестират - този път с искане да бъдат извадени от общата структура на Българската академия на науките и да съществуват самостоятелно.От института твърдят, че ръководството на БАН разпределя неадекватно бюджета на Академията между отделните институти и че има системни проблеми във взаимоотношенията между ръководството на БАН и НИМХ. 

Протестът започна в 9 ч. пред сградата на БАН до Народното събрание. Метеоролозите и хидролозите изразяват недоволството си от недофинансирането на института им . В спора между тях и ръководството на БАН, просветният министър, премиерът Борисов даде срок на двете страни да се разберат до 22-ри август, което не се случи.

За радио Пловдив  Лилия Бочева от протестния щаб обясни, че след  4 месеца протестни действия няма резултат. 

Исканията ни не са разгледани до този момент от БАН. Те настояват само за техните неща. Предлагат  някаква частична автономия, което няма да реши нашите проблеми, допълни Бочева. Тя и колегите и настояват да се спре агонията в която се намира иститута и да бъдат решени проблемите.

Въпросът стои за спасяване на българснката метеорология, категорични са протестиращите.

По думите им в по-голямата част от историята си този институт не е бил част от БАН - той е създаден извън Академията, вкаран е в нея по грешка през 1962-ра  и очевидно е време да бъде изкаран обратно, както и да се превърне в независима институция така, както е в повечето европейски държави. 

 Настояваме правителството на Република България да вземе своето категорично решение за бъдещето на института. Безвремието за нас трябва да приключи, преди да е станало твърде късно, пише в съобщение на НИМХ до медиите.

Въпреки намесата на просветния министър в спора между ръководството на БАН и Националния институт по метеорология и хидрология, както и въпреки срока, който премиерът Бойко Борисов даде двете страни да се разберат - 22 август, консенсус и до момента няма. 


Цялото интервю с Лилия Бочева може да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00