Здравната каса ще финансира лечението до 700 лева, а всичко над тази сума ще се покрива от задължителна здравна застраховка на стойност 12 лева месечно и доплащане от пациента, което може да става кеш или чрез допълнителна доброволна застраховка.
Това предвиждат подготвяни от здравното министерство промени в здравноосигурителния модел, които от началото на тази седмица са предмет на обществено обсъждане със съсловни и бизнес организации в сектора.
Официално новите предложения ще бъдат представени на кръгла маса на 26 септември, а ако се приемат ще влязат в сила през следващата година.
Известното до момента коментира в интервю за предаването "Ден след ден" председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Това, което ни обезпокоява е, че от целия процес на формиране на правилата и цените липсват съсловните организации - лекарския и стоматологичния съюзи. Няколко нови играчи - застрахователи влизат в този процес, но от договорния процес отпадаме ние.
Огорчени сме, че едва ли не върху нас пада отговорността за всички неблагополучия в системата. Това превръща здравеопазването в тотално администрирана система, която във всичките си нива ще се контролира от едно и също място.
И ние като финаносвия министър се питаме каде отиват парите за здраве, но контролът няма да е по- добър, когато и ножа и вилицата ще са в една и съща ръка.
Реагирахме достатъчно ясно на тези предложения и ни предложиха да направим предложение за мястото на съсловните организации, каза още д-р Маджаров. Ще го направим и се надяваме разумът да надделее е да останем партньори. Ние изпълняваме реформите и няма да позволим да ни елиминират, в противен случай няма да участваме в тях.
Що се касае за допълнителната здравна застраховка от 12 лева на месец д-р Маджаров обясни, че конкретната стойност ще се дискутира, а влизането на застрахователите ще доведе до по- добър контрол.
Но истината е, че това вдига плащанията за здраве от страна на всеки гражданин. Не е ясно засега какво ще се прави с тези, които не искат да заплатят тази сума.
Има и предложение общинските и областните болници да престанат да бъдат търговски дружества, каза председателят на БЛС. обяснението, което са получили лекарите е, независимо от промяната лечебните заведения ща продължат да се финансират по същия начин според преминалите болни.
Чуйте цялото интервю в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..