Здравната каса ще финансира лечението до 700 лева, а всичко над тази сума ще се покрива от задължителна здравна застраховка на стойност 12 лева месечно и доплащане от пациента, което може да става кеш или чрез допълнителна доброволна застраховка.
Това предвиждат подготвяни от здравното министерство промени в здравноосигурителния модел, които от началото на тази седмица са предмет на обществено обсъждане със съсловни и бизнес организации в сектора.
Официално новите предложения ще бъдат представени на кръгла маса на 26 септември, а ако се приемат ще влязат в сила през следващата година.
Известното до момента коментира в интервю за предаването "Ден след ден" председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Това, което ни обезпокоява е, че от целия процес на формиране на правилата и цените липсват съсловните организации - лекарския и стоматологичния съюзи. Няколко нови играчи - застрахователи влизат в този процес, но от договорния процес отпадаме ние.
Огорчени сме, че едва ли не върху нас пада отговорността за всички неблагополучия в системата. Това превръща здравеопазването в тотално администрирана система, която във всичките си нива ще се контролира от едно и също място.
И ние като финаносвия министър се питаме каде отиват парите за здраве, но контролът няма да е по- добър, когато и ножа и вилицата ще са в една и съща ръка.
Реагирахме достатъчно ясно на тези предложения и ни предложиха да направим предложение за мястото на съсловните организации, каза още д-р Маджаров. Ще го направим и се надяваме разумът да надделее е да останем партньори. Ние изпълняваме реформите и няма да позволим да ни елиминират, в противен случай няма да участваме в тях.
Що се касае за допълнителната здравна застраховка от 12 лева на месец д-р Маджаров обясни, че конкретната стойност ще се дискутира, а влизането на застрахователите ще доведе до по- добър контрол.
Но истината е, че това вдига плащанията за здраве от страна на всеки гражданин. Не е ясно засега какво ще се прави с тези, които не искат да заплатят тази сума.
Има и предложение общинските и областните болници да престанат да бъдат търговски дружества, каза председателят на БЛС. обяснението, което са получили лекарите е, независимо от промяната лечебните заведения ща продължат да се финансират по същия начин според преминалите болни.
Чуйте цялото интервю в прикачения файл.
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..