Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свръх задачата на Кабинета е да остане на власт

| обновено на 14.09.18 в 12:54

Вероятно за Правителството няма проблем с оставките. Всички единодушно казаха, че министрите са добри, министерствата си работят добре, просто трябва да се отговори на обществената нужда, това е някакъв морален акт,  така че едва ли има някакъв проблем. Друг е въпросът дали тази оценка на управляващите за добрата работа точно на тези министерства   съвпада с  оценката на гражданите за същите тези министерства и тяхната дейност. Това заяви  политическият анализатор Страхил Делийски по повод  неосъщественото гласуване на трите министерски оставки. 

По думите му, това е поредният знак от страна на Правителството, най-вече на премиера в случая, че той прави опит да реагира на  определени репутационни кризи.  

Излезе с аргумента, че  всичко е наред в правителството с тези министри, но хората искат смени, това е нищо повече от репутационна и имиджова реакция.  За мене беше много интересно – едно, как да кажа, признание, че това, което се прави, е в името на публичния образ лично на премиера.

Eдва ли е политическа криза, защото всичко все още изглежда в рамките на конституционните правила,  аз нямам особено големи очаквания  за начина, по който този политически елит развива и осъществява политическия процес. Толкова вече сме свикнали на такъв тип стъпвания накриво, ако мога така да се изразя, че едва ли някой може да се изненада при следващия такъв епизод.

Предполагам, че днес или утре ще бъде гласувана персоналната смяна в кабинета, ще имаме нова номинация за министър на транспорта, но този микросюжет с министъра на транспорта и самооттеглянето му  идва да покаже точно това – спецификата, характеристиките на българския политически елит и все по-голямата трудност  да се намери такъв представител, който да отговаря и на изискванията на властта, и на изискванията на гражданите, това е тъжно.

Правителството се нуждае от ясна заявка и разказ легитимен, смислен, убедителен за смисъла от своето съществуване. И дойде като че ли тази заявка преди състава на новия кабинет, с предложението на г-н Борисов за повишаване на заплатите и с изграждането на стадион за 100 милиона.

Къде на шега, къде наистина тези дни си споделям с приятели, че очаквах с интерес с какъв залог ще излезе Борисов след тази криза, за да покаже, че  все пак Правителството е на мястото си.   

Къде на шега, къде наистина тези дни си споделям с приятели, че ако има още някаква поредица от подобен тип правителствени кризи, репутационни кризи, най-вероятно до края на следващата година ще имаме четворно увеличаване на заплатите и хиподрум.

Не мисля, че има кой знае какво разместване на електоралните нагласи, което не означава, че в обществото няма някаква динамика и емоционална, и рационална, защото отношенията власт – общество не са никога статични. Това са отношения, белязани от постоянна динамика. Това, че  веднага няма ясен израз на тази динамика, не означава, че всичко е наред с легитимността на властта по никакъв начин.

Като че ли драмите в Правителството за момента са потушени и това не е изненада, но струва ми се, че оттук нататък колкото и да обещава Борисов, това Правителство е изчерпало своя кредит на доверие към обществото и популярността и одобрението само ще вървят надолу, което ме кара да си мисля, че един рационален анализ би довел ключовите фигури в Правителство до идеята, че може би за тях е по-добре е да влязат в режим на предсрочни парламентарни избори докато не е прекалено късно.


Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22