Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загубата на езика води до слепота и ограничено мислене

В Европейския ден на езиците, обявен от Съвета на Европа с подкрепата на ЕС на 6 декември 2001 г. разговар с Румен Леонидов поет, писатели преводач , за това, как  идеята на този празник - запазване културното и езиково разнообразие на страните в ЕС , са развива днес ? 

Румен Леонидов: Езикът е един от определящите фактори за определянето на една нация, за начина на изразяване и за начина й на мислене, на общуване с други непознати полета и същества. Ако при комунизма имаше в нашето затворено общество руският беше единственият международен език, с който общувахме, пред английския свеждахме мълчаливо глава, макар че формално се изучаваше.  Сега френският не отстъпва, той е като втори официален език, не знам как е немският, неговото статукво, но една мощна държава, един много работлив, много всеотдаен на себе си и на Европа народ.

Какво правим с малките езици? Това е големият проблем и този празник е замислен, съчинен и създаден доста благородно, но ако се вгледаме в нашия език родния се оказва, че ние говорим един език, но не се разбираме, първо. Второ, обществото е разделено, грандиозни разлики има между думите, които използва речниковият състав една огромна маса част от него и по-образованите. Имам чувство, че някой път, живея тук в София близко до Женския пазар, който е за най-бедните покупатели на столицата, и когато се движа, виждам, че хората, които използват този език, почти нямат нищо общо с мен или с идеала ми за този език.

Хубаво е да се съхранят езиците, Европа да си уважава всички. И най-малкият език, и най-популярният имат различни богатства, но когато виждаш как се срива нацията ти в езиково отношение, не само езиково, и психологически, и битово, и по отношение на хигиената, и по отношения на поведението, културата на общуване  не можеш да бъде изцяло отдаден на един такъв международен празник.  Иначе да ви кажа,  ние сме един от най-богатите на диалекти език, изключително богатство имаме, на толкова малка територия, толкова много диалекти да имаме изумително е това.

Сегашните дотации, които някои от европейските държави отпускат, за да се отпеча белетристика и почти без поезия, на някои от малките държави, Леонидов определи като нещо безсмислено, а и никой не ги чете.

Въпросът ви е много интересен -  ако местата на доминиращите икономически страни бяха сменени дали техните езици ще бъдат определяни в литературното поле и в  общуването на езиците.

Един глобален език помага много повече в общуването на хората, но това е само на битово ниво,  като маймунско общуване, а да се твори на този език е много сложно. Но най-важното е човешкият език, това е желанието да общуваш, да уважаваш. 

Обедняваненто и загубата на езика, води до дивотия, до простотия, до слепота, до ограничено мислене.


Цялото интервю с Румен Леонидов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47