Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пирова победа за кампанията "Бойкотирам" в Македония

Как гласуваха в Македония на референдума с въпроса да приемат ли името Северна Македония в името на членството в Европейския съюз. Ниска избирателна активност над 34 % , от тях 90 % с "да". 

Този резултат журналистът от Bloomberg TV България Николай Кръстев определи като пирова победа за Македония. 

Кампанията с бойкотирането в крайна сметка успя и това е една лоша новина за процеса в Македония.

Да, референдумът не е задължителен, няма правна стойност, но Кръстев подчерта, че посланието на референдума е било друго: Основното послание на референдума имаше друго послание в обществото, то трябваше да  даде подтик на политиците, които са в парламента в Македония, които се колебаят какво трябва да направят. Знаете, че президентът на Македония отказа да ратифицира Преспанския договор, лидерът на ВМРО – ДПМН в деня на вота каза, че няма да гласува, остави хората сами да гласуват, каквато беше и позицията на  ВМРО – ДПМН, което в крайна сметка изигра и лошата шега на тази партия. Този референдум имаше една основна цел – той трябваше да стимулира колебаещите се 10 депутати, които да гласуват за конституционните промени и да отворят пътя на Македония към евроатлантическата интеграция.

Зоран Заев каза в ранните сутрешни часове, че няма да си подаде оставката, но ситуацията остава напрегната. Той даде 10 дни на депутатите от бившите управляващи сили от ВМРО – ДПМН и техните сателити да решат какво ще правят дали биха подкрепили в крайна сметка в Собранието самия договор от Преспа. Ако до 10 дни не се стигне до никакво решение тогава Македония при всички положения тръгва към предсрочни парламентарни избори, които ще се проведат или в средата, или в края на месец ноември и тогава те ще дадат една много силна воля в желанието на Македония да върви към  евроатлантическия път.

В република Македония никога досега не е имало толкова мощен заряд на обществено желание за подкрепа на една кауза. За първи път ние виждаме, ако не броим историческия референдум от 1992 г., когато Македония се отдели от бившата Югославия и тръгна по свой път на развитие, но дори и тогава пак имаше пак едно вътрешно колебание. Днес има друго обществено настроение и то е в посока на европейската интеграция на страната.

Кръстев припомни, че интересът към Македония от външнополитически сили е голям, преди всичко заради геополитическото и положение, и припомни германското и американско лобиране в   посока на евроинтеграцията, и намесата на Русия като контрапозиция. 

При сегашния резултат и ситуация, той прогнозира, че при гласуването в  македонския парламент, няма да се стигне до мнозинство, което да подкрепи смяната на името и евроориентацията. 

Така че, този резултат от референдума е пирова победа за онези, които го искаха. 

Аз не  виждам в република Македония някой от тези колебаещи се депутати от ВМРО – ДПМН да подкрепи управляващото мнозинство – десет гласа са необходими това нещо да стане през парламента и да се стабилизира поне временно ситуацията в страната. Във ВМРО сега това се брои като голяма победа, въпреки, че това е пирова победа в крайна сметка и цялата кампания „Бойкотирам” беше една кампания срещу Македония и от тук нататък Македония върви към предсрочни парламентарни избори и това е извън от всякакво съмнение.

Този референдум и кампанията „Бойкотирам” направи голяма услуга в Република Гърция и спира разговора за реализирането на Преспанското споразумение.

Цялото интервю с Николай Кръстев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47