Еднакви в различията си, но пълноценни като част от всички останоли, са осиновените деца на България. В рамките на националните информационни седмици на осиновяването Българска асоциация „Осиновени и осиновители“ и Комплексът за социални услуги за деца и семейства канят на откровен разговор за живота и преживяванията им педагози, осиновители и професионалисти в социалната сфера. За проблемите около тайната на осиновяването, предизвитателства, свързани с този процес в контекста на новата Стратегия за детето 2019-2030 г. - Дора Прангаджийска -.психотерапевт и автор на книгата „Благодаря ти, мамо. Пътят на осиновения от гнева до прошката", представяща нейния личен опит свързан с осиновяването й.
В началото беше много по-трудно, когато ние говорехме и хората само ни слушаха и съпреживяваха, защото осиновяването е процес, който носи много енергия и стаени емоции за всеки, който е свързан с темата. Впоследствие започнаха лека-полека да говорят и да споделят в залите своите лични преживявания и истории. А когато си емоционално влязъл в темата към сърцата на хората, те започват да чуват много повече и да усещат чувствата и емоциите на хората от „триъгълника“ . Това според мен е начинът за смяна на обещствените нагласи и перспективата по темата %осиновяване“, подчерта Дора Прангаджийска.
По думите й в България сега все по-рядко от преди, се срещат „етикетите“, които се слагат на хората от триъгълника и това говори за незрялост на хората, които ги слагат.
В Асоциацията вече 2-3 години се работи за това, да се въведе темата за осиновяването в разговорите между родители и деца, да няма тайни и през филмчета, приказки, истории на други хора, то да поеме детето по малко и на части истината, за да я приеме. Така то ще бъде подготвено за живота, за училище и улицата, когато чуе отвън тази истина, ще бъде подготвено за нея.
Ние може да нямаме ресурс да накараме обществото да спре да казва каквото и да е, но може да изградим ресурс за справяне с темата, така че то да е в комфорт с нея.
Фокусът на нашата кампания е човек да има достъп за своя произход, но за съжаление, действащото законодателство в Семейния кодекс все още не го позволява. Сега, за да стигне човек до тази информация за произхода си, осиновеният трябва да премине през решение на Окръжен съд. Това невинаги се случва, защото „само важни обстоятелства могат да го позволят“, а всеки съд тълкува по различен начин важните обстоятелства. Искам в тази наша кампания да бъде чута от общество и управляващи за необходимостта на осиновения да стигне до произхода си.
Осиновените хора обаче не търсят други родители и това може би е успокоение за тях. Всеки от нас има своите родители, семейство и когато има изградена добра връзка, няма сила, която да я разруши. Изконно право обаче е да знаеш своя произход, кой си, откъде идват твоите корени и това е нашият апел, заяви още Дора Прангаджийска.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..