Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив отпадъци се събират по интелигентен начин

Пловдив е първият и единствен град в България, в който се прилага пилотен проект за  т.н. интелигентно събиране на отпадъците. 

В интервю за Радио Пловдив  директорът на ОП  „Чистота“ Иван Стоянов каза, че презентирането на  този проект е предизвикал  особено голям интерес сред общинските кметове от страната на състоялата се в Албена конференция „Интелигентна трансформация на общините“ в рамките на  на  годишна среща на местните власти.  

Стоянов разказа за пилотния проект в Пловдив  с поставянето на датчици  в съдовете за смет на ул. „Иван Вазов“ , чрез който  се вижда степента на запълване, кратността на обслужване, дали съдът е повреден и каква е температурата вътре, като  отчете, че за подобряването на този процес са необходими по-големи датчици. 

Чрез датчиците вече получаваме точна информация за часа, в който се запълва определен съд. Сега работим по изготвен в началото на годината график и шофьорът с екипажа минава по зададения маршрут, но нямаме сто процента гаранция, че контейнерът е обслужен, нито знаем колко е пълен.

Другата иновация за сметосъбирането - подземните контейнери на улица "Отец Паисий", Стоянов определи като по-добрия и работещ вариант и каза, че идеята е да се продължи в тази посока. Около подземните контейнери вече не се трупат отпадъци от търговските обекти  Предвижда се такива контейнери да се изграждат при ремонта на всяка улица в централната градска част, както и поставянето на датчици.

Като един от проблемите в сметосъбирането, е натрупването на боклук около контейнерите.

 Хората изхвърлят всичките си излишни и стари вещи до контейнерите, каза Стоянов и допълни, че въпреки възможността за санкции, която имат, и въпреки наложените глоби, този процес така не може да се овладее. Той  припомни, че на адреса на ОП "Чистота" има депо за такива отпадъци, но това не е достатъчно. И каза още, че се обсъжда  варианта от следващата година в определи дни по график камиони на "Чистота" да минават по квартали и да събират боклуците. Обмисля се и варианта за поощрения за предадени отпадъци. 

Цялото интервю с Иван Стоянов е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47