Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От скандалите не остава време за управление на държавата

Кризисни нива има навсякъде, а никой не се занимава с тях, защото е зает със скандали

Калоян Методиев
Снимка: личен архив

Обобщаваме седмицата, която ни донесе толкова полярни мнения, че уловихме важното по-трудно. Едно убийство на журналист в България стигна до Европа, но разплитането му донесе въпроси, над които следва да се мисли и отговаря.

Питаме политолога Калоян Методиев, за отзвука след мъмренето по модела Борисов, за силата на медийните публикации, за институциите - за работата в кризисни ситуации и след тях.

Калоян Методиев каза: С убийството на Виктория Маринова станахме новина за всички медии по целия свят, не само в Европа. Изключително негативно бе отношението към нашата страна - проблемите са изведени като: злоупотреби с еврофондове, убийство на журналист, корупция. Дали са справедливи или не е втори въпрос, но страната получи изключително негативна медийна оценка, която трудно ще бъде изтрита.

За реакцията на Бойко Борисов към Европа политологът смята, че той е сбъркал генерално. 
Не може да се караш на световните медии, защото за 24 часа те могат да те пометат, защото на Запад са институции, точно в държави, кооито са от 1 до 50 място по свободата на медиите. Втората грешка бе привикването на посланиците, което е маниер от африкански тип и е недопустим, по този начин се сваля нивото на комуникация. Тази реакция от българска страна не беше добра и ще усложни проблема.
Анализ на обществените нагласи към политиците: Годината започна със скандали, които като парчета от Лего взимат по десет дни. Истанбулска конвенция, Олимпик, катастрофата в Своге, сега този скандал, сделката с ЧЕЗ, скандалите между патриотите. 
Уникалното е, че съществуваме със скандали, което пък не остава време за управлението на държавата. 
Много е важен въпросът с ромските общности, каза още Методиев. Той обясни, че силно е притеснен от появата на хора в Русе въоръжени с ятагани, като подобно нещо съм виждал само на кадри в Близкия Изток. 
Методиев допълни: Това значи, че те са с оръжие, оставени са извън контрол на държавата, нищо не е взето като мерки за интеграция и контролиране на тези общности. 
На нас българите животът ни е едно голямо безпокойство, всеки се страхува за близките си, за работата, за бизнеса си, подчерта Калоян Методиев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48