В деня на поклонението пред убитата в Русе телевизионна водеща Виктория Маринова продължаваме разговора за новините, с които нейната смърт бе съпроводена.
Според журналиста Веселина Седларска няма изненада в това, че първата версия за посегателството беше, че то е свързано с работата й, защото професии като журналистическата, които са емблематични - допускат подобно обяснение. Сега нямаме никакво основание за успокоение, след като е известен убиецът и мотивите му.
Облекчение, при такива страшни случаи няма, толкова е отвратително това, което се е случило с тази млада жена, че нищо не може да донесе каквото и да е облекчение.
Веселина Седларска отбеляза: Имаше колети, които се изкушиха да представят новината с октава по- високи октави, защото са преценили, че това издига и тяхната работа. За мен това не е приемливо. Поводът, с който станахме известни в Европа с несвободата на словото не беше правилен, не беше добрият повод, въпреки че причина за такова нещо така или иначе има.
Обикновено ни наричат ни "журналя", покрай тази трагедия ни наричаха журналисти няколко дни. Това до голяма степен заслужихме сами, защото не се борихме за нашата професия, не се обединихме, всеки се самосправя с някакъв началник, а най- непокорните са натикани в малки издания издания.
Журналистът може да се убива по много начини - не непременно с нож или с куршум. Журналистът може да бъде убиван просто като се спрат думите му. Живи ли са Лили Маринкова, Анна Цолова?
Според Веселина Седларска за съжаление в България няма глад за истината.
Аз съм от малкото хора, които са яростни срещу фалшивите новини, но хората не са доволни , когато под такъв текст напиша, че е неверен. Всеки сам избира източниците си, хората пишат, четата си се...
А и някои фалшиви новини са направени доста умело. За съжаление и лидерите ни са на такова ниво, че каквото и да се напише за тях се приема за възможно.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Конституционният съд трябва да разреши публикуването на обобщените данни от повторното преброяване на бюлетините в някои секции след последните парламентарни избори, защото това са данни за 17% от секциите в България. Само така ще можем да видим какъв процент е отклонението при броенето и да разберем дали изборите са честни с малки..
"След днешното обсъждане явно стана ясно, че ще трябва отново да върнем инициативата към Народното събрание, защото Комисията за защита на потребителите направи опит за връщане на диалога, но за съжаление от другата страна нямаше представители". Така Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" описа днешната дискусия в Националния пресклуб..
Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в портала за електронни услуги на Националната агенция по приходите (НАП). Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени..
Взаимно замеряне с обвинения от страна на политическия елит у нас след изявлението на председателя на Конституционния съд (КС) Павлина Панова прогнозира в програма "Точно днес" политологът доц. Борис Попиванов. Той смята, че би трябвало в рамките на закона и правото тази ситуация да има лесен изход, да се изяснят какви правомощия имат четирите..
В програма "Точно днес" разговаряме с д-р Светла Петрова , експерт във Фондация за образователна трансформация. Темата е ранното профилиране в българското училище, новите учебни програми, и защо се налага отново да дискутираме дали религията ще влезе в задължителното обучение. Д-р Петрова каза, че концепцията, която разпространи МОН е всеобхватна и..