Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11-годишното наблюдение на ЕК върху България и Румъния е безрезултатно

Юнкер си другарува с Борисов, а много неща не са както трябва

Сегашната Европейска комисия няма воля да уличава правителствата в тежки нарушения

Механизмът на Европейската комисия за наблюдение на България и Румания, който беше замислен само за две - три години, но продължава вече 11 години, е безрезултатен

Ако бъде прекратено действието на този механизъм, той ще трябва да бъде заменен с нещо друго, иначе Комисията би се посрамила, ако каже, че той е бил неуспешен. Въпросът е именно какво ще е това нещо друго. 

Това заяви пред Радио Пловдив журналистът от вестник "Сега" Светослав Терзиев. Поводът е, че на 13 ноември Еврокомисията ще разгледа докладите за напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка, въведен още с приемането на двете държави за членки на Европейския съюз.

По повод мониторинговия механизъм, изискващ от двете страни да въведат реформи в правосъдните си системи, 

Светослав Терзиев коментира думите на говорителя на Еврокомисията, че ще бъдат далтонисти в оценките си, пред вид предстоящото от 1 януари догодина председателство на Румъния на Европейския съвет.

Те не са просто далтонисти. Те напоследък си затварят направо очите и за положението в България, до голяма степен и за Румъния, защото просто Комисията вижда, че е безсилна да промени състоянието в двете държави, подчерта Терзиев.

Той посочи, че в Румъния има наистина съществен напредък в сравнение с България, но там рискът да се получи обратен ход е много голям, защото натискът и съпротивата са силни.

България на практика не помръдва. Тя си е в същото положение, защото - примерно в един от показателите борба с корупцията на високо равнище до сега не е даден нито един резултат. Няма разобличен, осъден високопоставен държавен служител или политик, въпреки че се говори, че тази форма на корупция е масово разпространена и то от години.

Светослав Терзиев обяни, че е важно с какво би могъл да се замени механизмът на наблюдение от страна на ЕК на Блъгария и Румъния. По думите му това би могъл да е механизмът, по който сега се предявяват претенции към функционирането на демокрацията в Полша и Унгария

Този механзъм е много строг, защото предвижда конкретна санкция - отнемането на правото на глас в европейските институции на провинилата се държава

Според Трезиев, държава, на която е отнето това право на глас ще е в по - незигодно положение от държава, която е напуснала Европейския съюз. Подобна санкция би означавало практичесто отстравянаве от ЕС, но с голяма загуба на суверенитет, подчерта журналистът.

По повод т. нар. румънски модел той посочи, че в българския политически елит е имало единодушие, че не трябва да се допусне в България да стане както в Румъния - там в затвора отидоха кметове, депутати, министри, които са злоупотребявали с обществени средства.

У нас прокуратурата е самодоволна. Тя е склонна да отчита някакви въображаеми успехи. Ако има някакви успехи, те са в областта на неорганизираната престъпност, заяви Терзиев. 

Организираната престъпност се трансформира в управляваща кохорта от политици, независимо от партийната им принадлежност. Те дори взаимно се подкрепят. Продължава да си действа негласният договор: Ние няма да ви търсим сметка, но и вие няма да търсите сметка на нас.

Светослав Терзиев припомни, че България вече е понесла веднъж санкции от еврокомисията - през 2008 година правителството на Станишев покровителстваше лица, злоупотребявали с евросредства в пътното строителство. Тогова България загуби 200 милиона евро. Но правитлестовто се смени и нищо - Борисов дори се радва, че на Станишев спирали евросредствата, а на него ги пускат.  

Сегашната Европейска комисия няма политическа воля да уличава в тежки нарушения. Тя повече е склонна да търси емоционална близост с правителлствата. 

Виждаме как Юнкер си другарува с Борисов, вместо да му обърне внимание, че много неща не върявт както трябва, коментира журналистът от вестник "Сега".

Цялото интервю на Емил Костов със Светослав Терзиев и в звуковия файл. 

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16