Изследването с класация на „Най-успешните български премиери от 1879 до 2009 г.“ ще бъде представено в Пловдив във Висшето училище по сигурност и икономика.
Изследването е първо за стрната ни и е извършено чрез 20 индикатора, които засягат личните, политическите, професионалните и управленските качества на българските премиери. Класацията е направена от 56 експерти - политолози, историци, социолози, културолози и други специалисти в различни направления на българските социални науки.
Кои са най-успешните министър-председатели след Освобождението? Има ли такива, които получават слаби оценки? На базата на какви критерии е изградена рейтинговата система? Кои са най-любопитните факти от изследването?
Отговорите на тези, а и на още въпроси, ще дадат едни от най-значимите имена в обществените науки – проф. Георги Янков, който е ръководител на изследването и акад. Георги Марков.Водещ на първото по рода си изследване в България ще бъде политологът и ректор на Висшето училище по сигурност и икономика – проф. д.п.н. Георги Манолов.
Изследвани са 49 министър-председатели за този период, но са оценени 31 от тях – само тези, които са управлявали България около 1 и повече години..
В интервю за Радио Пловдив проф. Георги Янков представи класацията на първата петорка по най-важния критерий – „Вашето цялостно мнение” : Най-успешните български Министър-председатели 1879-2009 г. се водят от Стефан Стамболов, следван от безкористният Петко Каравелов, бляскавият си с европейската политическа култура Константин Стоилов; заклетият демократ по дух Александър Малинов; гъвкавият майстор на компромиса Андрей Ляпчев.
Веднага след първите петима премиери се нарежда Тодор Живков. В челната десетка са още Александър Стамболийски, Иван Гешов, Никола Мушанов и Иван Костов.
В дъното на класацията експертите са посочили Васил Радославов, Филип Димитров, Богдан Филов, Гриша Филипов и Антон Югов.
Любопитен факт е, че бившият монарх Симеон Сакскобургготски е 14-и, точно преди Сергей Станишев, който пък изпреварва вожда на световното комунистическо движение от 30-те години Георги Димитров.
Интервюто с проф. д-р Георги Янков чуйте в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..